„Доста хора бъркат Европейския съюз със Съветския съюз, откъдето се казваше кой какво да прави и как да мисли“. Това каза в интервю за предаването „Тази сутрин“ проф. Кирил Топалов в отговор на въпрос може ли да има натиск върху страната ни да разреши старт на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС.
Проф. Топалов е член на българо-македонската комисия по въпросите на общата ни история.
„ЕС е съвършено друга конфигурация. Съюзът може да даде някаква препоръка, тъй като всички ние желаем Западните Балкани за де се присъединят, то е наша инициатива – на България, но при определени условия“, уточни професорът.
По думите му опитът на Скопие да приложи натиск върху България по време на германското председателство не успя – от Германия казали да се разберем помежду си. Професорът напомни, че отношенията между Северна Македония и Гърция буксуваха над 25 г.
„Това не промени с нищо нещата, гърците казаха: ние няма да отстъпим – да им дадем нашата Античност. А ние няма да им дадем нашето Средновековие и не само – периода до 1944 г. Този народ е с българско самосъзнание, независимо от това, че е бил след войните ту под гръцко, ту под сръбско робство, но от 1944 г. им признаваме идентичност. Те обаче не се задоволяват с това и искат част от средновековна България да се нарича Македония“, обяви проф. Топалов.
Той е категоричен, че България не трябва да отстъпва от позицията си, колкото и години да са нужни С. Македония да признае тези факти.