Ако има втора вълна на разпространението на коронавируса през есента, то няма да е толкова мащабна, колкото сега, а по-скоро епидемията ще бъде клъстерна – на малки огнища, прогнозира проф. Радка Аргирова в „Тази сутрин“.
„Без да ангажирам никого с това, аз виждам малки локални епидемии (…), но това няма да е в такъв мащаб, какъвто видяхме през изминалите месеци“, каза председателят на Българското дружество по медицинска вирусология.
Както всички РНК вируси, SARS-COV-2 мутира, като преминава през милиони приемници, което го променя, защото той се адаптира. Въпросът е какви ще са тези мутации, разказа проф. Аргирова, според която именно те ще доведат до отслабване на инфекциозността и смъртността на вируса, а основание за това ѝ твърдение е развитието на предишните коронавируси като САРС.
Потвърждение на своята теза тя вижда и във факта, че броят на оздравелите се увеличава за сметка на новозаболелите, а все повече от хората, които боледуват, изкарват инфекцията по-леко.
Ниската смъртност и малкият брой заразени се дължат на това, че COVID-19 е навлязъл по-късно в нашата страна, пък Щаба е въвел мерките много по-рано от други държави, смята проф. Аргирова, която не изключва и факторът, че у нас няма толкова възрастно население като западните страни, което е причина и за голяма част от смъртните случаи там.
Председателят на Българското дружество по медицинска вирусология препоръча да бъде направено масово изследване на хората у нас, за да се види колко от тях имат антитела и са се срещали с COVID-19.