В очакване на ваксината у нас, Агенцията за лекарства на Съединените щати огласи първия документ, в който са описани страничните ефекти от ваксината на "Пфайзер" и "Бионтех", тествана сред 43 хиляди доброволци с различен здравен статус.
Ето и какви са известните странични ефекти:
- Зачервяване на мястото на инжекцията при над 80% от ваксинираните;
- Лека отпадналост при малко над 60%;
- Повече от половината изследвани имат главоболие;
- Над 30% - болка в мускулите;
- По-рядко се забелязват изтръпвания, болки в ставите и температура
Тези реакции обаче са били забележими при едва 4,6% от ваксинираните, като това се е случвало по-често след втората доза от ваксината и при хора под 55 години.
Общо 6 са смъртните случаи сред изследваните над 43 хиляди: 2 - след ваксина и 4, получили плацебо. Двамата, починали след ваксина, са били над 55 години. Няма данни смъртните случаи да са в следствие на ваксината.
Страничните ефекти като зачервяване на мястото на поставянето на инжекцията или краткосрочната болка се срещат и при други ваксини и не правят ваксината срещу коронавирус опасна, тя е иновативна и ефикасна, заяви в „Тази сутрин“ проф. Мариана Мурджева, която е член на Националния ваксинационен щаб и ректор на Медицинския университет в Пловдив.
Ваксината срещу коронавирус не трябва да се поставя на хора с тежки алергии и такива, които в момента прекарват остри инфекции, включително и COVID-19, заяви проф. Мурджева.
„Тя не е панацея, тя е средство за профилактика на инфекциозната болест и рискът да усложни клиничната картина е повишен“, каза тя.
„Ваксините се поставят на хора в добро здраве, това се прави и при малките деца. Тези ваксини за COVID не трябва да правят изключение от това правило“, каза Мурджева.
Що се отнася до ситуация, в която човек вече се е ваксинирал, а навлезе в остра фаза на инфекцията в по-късен етап, проф. Мурджева каза: „Това са хипотези и във фазите на изпитване на различните ваксини няма никакви данни за такива ефекти. Когато правим този избор, трябва да оценяваме съотношението полза-риск. Ваксините са регистрирани, преминали са тестове – ползата неимоверно е по-голяма, отколкото евентуалните рискове, това е доказано. Всички останали сценарии са в рамките на хипотезите“.
Риск има също и за хората с по-обострени хронични и имунни заболявания, затова тези случаи трябва да се преценяват индивидуално с участието на личния лекар, посъветва още Мурджева.
Според нея преболедувалите коронавирус могат също да се ваксинират след петия месец, когато антителата в организма им започват да спадат.
Вижте целия разговор във видеото.