"Първите избори, които ни предстоят, са парламентарните през март 2021 г. При тях се правят два избора – има партия, има и преференция за съответната листа. Там машинното гласуване сме го виждали. Моето опасение беше да не въведем образователно – компютърен ценз. Ако се направи хубава кампания и всички се научат – нека да опитаме", коментира проф. Михаил Константинов – председател на Съвета на директорите на Информационно обслужване в предаването "Тази сутрин".
Вчера президентът Румен Радев проведе среща с представители на ЦИК, политолози и социолози, за да се обсъдят изборните правила. Държавният глава призова да се използва машинното гласуване като начин да се избегне проблемът с недействителните бюлетини.
Местните избори, които минаха, се произведоха на много добро ниво, жалбите и оплакванията са два пъти по-малко в сравнение с предишни избори, обяви обаче проф. Михаил Константинов.
По думите му на първо място трябва да се разбере защо са се получили недействителните гласове при общинските съветници, за да се предложат мерки срещу това.
За решението партийната субсидия да бъде 8 лева, проф. Константинов коментира, че когато първоначално е въведена субсидията, тя е била 1% от минималната заплата. Според него и сега би трябвало да бъде така, а не да се вземат конюнктурни решения. "Това е 6 лева, освен това има логика", категоричен беше той.
По думите му това е решение, взето от две парламентарни групи, които очевидно са се споразумели. Точно това обаче не помогна за повишаване на тяхната популярност, по-скоро имаше негативен ефект, каза още той.
Политиците трябва да бъдат внимателни, те винаги са на косъм от катастрофа, отбеляза проф. Константинов, но посочи, че според него предсрочни парламентарни избори няма да има.
Основната опозиционна сила тепърва ще решава вътрешни проблеми, отбеляза той. Българската история познава включването и на нови политически играчи, но те стоят по един – два сезона и изчезват, коментира още професорът.