Широк отзвук у нас след обявените санкции от Съединените щати. Вълна от реакции на партии и институции последва решението на американския държавен департамент да огласи имената на шестима българи за участие в сериозни случаи на корупция. Прокуратурата обяви, че ще разследва всички санкционирани лица.

Според политолога Георги Киряков на този етап не може да имаме никакви очаквания от българската прокуратура, защото от години тя се влияе и се ориентира по политическата ситуация и тежестта на отделните играчи.

По думите му може и да има вяла реакция, която обаче няма да доведе до никакви резултати до 11 юли.

„За САЩ е важно политическите сили, които ще имат влияние върху вземането на решения в страната, да бъдат на тяхна страна. Това е натискът върху българската политическа система“, коментира Киряков в „Тази сутрин“.

По думите му голяма част от доказателствата се знаят, но сега каналът е официален.

„Тези неща досега не са имали почти никакъв ефект върху резултатите от изборите в страната“, допълни той.

„Това, което направиха САЩ е да дадат много ясен знак. Американската позиция е активната и се намесва точно в периода на предизборната кампания. Очевидно преди това е наблюдавала доста сериозни процеси, които са в контрапункт на основната тема - борба с корупцията“, коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова.

По думите ѝ две са основните послания. Едното е към съдебната власт, а именно, че не може хора, на които са повдигнати обвинения, да бъдат играчи на политическата сцена. Другото послание през Делян Пеевски е към прокуратурата – че трябва проверките да важат за всички, а не да бъдат частични и само за определени лица.

„Посланието на САЩ е критика не само към прокуратурата, а към цялата съдебна власт. И ако не го разберем, значи продължаваме да свръхинтерпретираме и да притегляме акцента там, където ни е удобно“, каза Христова.