Сигналите за нови строежи на Иракли направиха отново актуална темата за къмпингуването - къде е законно и къде не да се поставят палатки и каравани. На близо 70 декара в овощна градина над екоплаж Иракли новият собственик предвижда да строи къмпинг.

Екоплажът Иракли е предпочитано място от години за свободно къмпингуване. Голяма част от земите на плажа в защитената зона са частни наследствени имоти или купени земи. 

Снимка: btvnovinite.bg

В два от тях преди дни започва ограждане, което поражда съмнения в природозащитниците, че предстои строителство и те подават сигнал до институциите. 

Гергана и Васил къмпингуват на този плаж редовно. „Когато дойдохме тук на 8 май забелязахме, че се лее бетон, изсича се и гората“, отбелязва Гергана.

Собственик на един от имотите обясни по телефона, че просто загражда мястото си, за да го използва той. 

Представител на друг собственик на имот в местността заяви, че се подготвя почистване на овощната му градина и да се охранява от замърсяването, което оставят след себе си туристите с кемпери. 

Той обясни, че на мястото ще бъде изграден еко къмпинг по аналог на тези в Гърция. 

Снимка: btvnovinite.bg

Спас Узунов от Българска фондация "Биоразнообразие" уточни, че не е забранено в защитена територия да се изгражда такъв тип къмпинг, но трябва да се следват процедурите, които предвижда законът.

На Иракли не може да се строи къмпинг, защото няма Общ устройствен план на община Несебър. И без него обаче в защитената зона има как да се развива алтернативен туризъм. 

Поправките в Закона за Черноморското крайбрежие станаха факт миналото лято, но наредба, която да регламентира къмпингуването още няма.