Хърватия изпреварва България по пътя към еврото. Въпреки че двете страни влязоха в чакалнята преди еврозоната заедно през лятото на миналата година, ЕК засега е дала разрешение само на Загреб да сече евромонети.
Планът на Хърватия е да въведе еврото през 2023 година.
И за търговците, и за клиентите основният въпрос около еврото е един - ще поскъпнат ли стоките и с колко.
„По-лесно ще е с евро - няма постоянно да се променя курса с куната, да следиш кога да обменяш. По-лесно ще е, по-оперативно. Вероятно ще има някакво поскъпване в началото, но аз съм за еврото“, коментира Лука, клиент.
Има обаче и по-притеснени.
„Не е добре. Свикнали сме си с куните тук. Еврото за добро ли ще е, или за лошо - не съм сигурен. Всичко ще скочи. Цените ще са нагоре“, смята готвачът Мартино.
Инфлацията е и елементът, който правителството следи внимателно. И тук през последните месеци се отчита поскъпване заради международните цени на енергоносителите.
Инфлацията или по-скоро липсата на такава е едно от условията, за да може да се въведе еврото. От Министерството на финансите не очакват сериозни инфлационни процеси заради смяната на валутите. Изчисляват, че една от най-популярните стоки в Хърватия - кафето, ще поскъпне с не повече от 0,2 пункта от процента. Сред очакваните ползи са намаляването на лихвите по кредитите. Полезно ще е и за туризма, на който разчита хърватската икономика. Тук 7 от 10 туристи идват с евро в джоба.
„Обръщаме специално внимание на защитата на потребителите по отношение на евентуално поскъпване. Нашите изчисления, а и информацията от страните, които преди нас са въвели еврото показват, че инфлацията ще е минимална и за кратко. В сравнение с дългосрочно увеличение на доходите очакваме ефектът да се минимизира“, заяви Хървойе Мършич, постоянен секретар в Министерството на финансите.
А централната банка вече се готви за реалната подмяна на хърватските пари. Оказва се че няма място в Хърватия, което да може да събере всички местни банкноти и монети, за да могат да бъдат заменени. Затова и се готвят да строят специална сграда - наричат я местния Форт Нокс. Ще се използва терен на военните, а мястото се пази в тайна.
„Само за да си представите - ако изтеглим само 40% от всички монети, които са в обращение, говоря само за монетите, те ще запълнят едно футболно игрище, знаете колко е голямо, и ще са с височина половин метър. Ние тук нямаме капацитет да поемем тези монети, а после и банкнотите. Монетите ще може да се обменят в евро три години след въвеждането му. След това монетите ни ще се превърнат в сувенири“, казва Майкъл Фауленд, зам.-управител на Националната банка на Хърватия.
Очаква се след 1 януари 2023 година банкоматите да дават само евро.
Според Хърватската асоциация на работодателите след въвеждането на еврото ще има предприятия, които ще са доволни. Това ще са основно тези, които се занимават с износ. Най-засегнати се очаква да са малките фирми.
Ще има сектори, които ще за по-затруднени при преминаването към еврото, но има и такива, които чакат с нетърпение това. Има фирми, които ще трябва да се настроят към еврото - най-вече малките компании. Още не може да преценим какви ще са всички последствия за тях“, обясни Бисерка Сладович от Асоциация на работодателите в Хърватия.