На 27 септември започна предизборната кампания за вота на 27 октомври, с който избираме депутатите за 51-вото Народно събрание.

На предсрочните парламентарни избори се явяват общо 28 формации – 19 партии и 9 коалиции. Вече e ясно и коя формация с кой номер ще е в бюлетината.

Централната избирателна комисия (ЦИК) призова партиите и коалициите да не нарушават добрите нрави по време на кампанията.

На 3 октомври започнаха предизборните дебати в предаването „Тази сутрин“ на bTV. Те се  провеждат по регламент, изработен от екипа.

В първия кръг участниците имат равнопоставена възможност да отговарят на въпросите на водещите и да влязат в открита дискусия по приоритетите от предизборните им програми, както и възможностите за съставяне на редовно правителство.

Вторият кръг е т. нар. кръстосан огън – в него опонентите се предизвикват с въпроси един към друг. На финала всеки от участниците може да отправи своите послания към избирателите в рамките на 30 секунди.

В дебата днес поканихме представителите на първите седем политически сили с най-големи шансове за участие в следващото Народно събрание според данните на социологическите агенции, с които bTV работи.

Поканата ни не приеха от „Алианс за права и свободи“, „ДПС-Ново начало“ и „Има Такъв народ“ (ИТН).

 

Един срещу друг застават кандидатите за депутати Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, Асен Василев от ПП-ДБ, Цончо Ганев от „Възраждане“ и Валери Жаблянов от „БСП-Обединена левица“.

Снимка: btvnovinite.bg

Делян Добрев е водач на две от листите на ГЕРБ-СДС – в Разград и в Хасково. Има дипломи по икономика от Уеслианския университет в Кънектикът, САЩ и УНСС. Бил е министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на Бойко Борисов. Народен представител е в 10 парламента.

Снимка: btvnovinite.bg

Асен Василев води две от листите на коалиция – ПП-ДБ в Пловдив-град и Хасково. Завършил е икономика в Харвардския университет, специализира бизнес администрация – отново в това учебно заведение. Бил е министър на финансите в кабинетите „Янев“, „Петков“ и „Денков-Габриел“. Народен представител е в 4 парламента.

Снимка: btvnovinite.bg

Цончо Ганев е водач на две листи на „Възраждане“ – 2 МИР в Бургас и 23 МИР София. Дипломира се със специалност икономика на търговията в стопанската академия в Свищов. Заместник-председател – на парламента, депутат – четири мандата.

Снимка: btvnovinite.bg

Валери Жаблянов е втори в листата на „БСП – Обединена Левица“ в 16 МИР – Пловдив. Завършва политология в СУ „Свети Климент Охридски“ , доктор е по политология. Бил е зам.-председател на 44-тото НС и депутат в три парламента.

Дупка в бюджета от 18 млрд. лв. – кой е виновен?

 

Делян Добрев от ГЕРБ даде думата първо на Асен Василев от ПП-ДБ с обяснението, че той е бил финансов министър почти през цялото време през последните 3 години.

По думите на Асен Василев дупка в бюджета от 18 млрд. лв. няма. Той припомни, че служебният министър на финансите Людмила Петкова обяви, че тази година ще завършим с 3% дефицит и се планира бюджета за догодина с 3% дефицит.

„Всяка година по това време се получават едни колосални суми. Всеки иска да харчи три-четири пъти повече, отколкото му е бил бюджетът миналата година. Това минава след това през политическа преценка, слага се в рамки. Три пъти сме го гледали този мач – огромна дупка в бюджета и накрая завършваме с дефицит под 3%“, заяви Василев.

„Всички икономисти в България, освен Василев са съгласни, че има огромна дупка в бюджета и я оценяват на 18 млрд. лв. И това не е кой какво бил поискал, а това е при запазване на сегашните политики колко пари недостигът“, контрира Делян Добрев.

Той изчисли, че 18 млрд. лв. при Брутен вътрешен продукт малко над 200 млрд. лв., са повече от 8% дефицит и е много повече от изискването за 3% дефицит, за да влезем в еврозоната.

„Това се случва благодарение на финансовата политика през последните три години. Ние се отдалечаваме с бесни темпове от еврозоната“, допълни представителят на ГЕРБ.

Делян Добрев и Асен Василев влязоха в словесен сблъсък още по време на първия кръг от дебата.

Василев напомни на Добрев, че е казал същото април миналата година, когато финансовият министър по това време Росица Велкова е прогнозирала 7% дефицит, а годината е завършила с дефицит 1,9%.

„Ако вие правите бюджета може би ще има 8% дефицит, ако аз го правя – със сигурност ще влезем в трите процента“, заяви представителят на ПП-ДБ.

Добрев сподели, че вчера е обядвал с Томислав Дончев от ГЕРБ и са обсъждали дали Асен Василев пак трябва да стане финансов министър.

„Аз бях на мнение, че трябва да станете, а той – че не трябва. Въпросът беше откъде ще намерите 18 млрд. лв. Г-н Дончев даде много интересна отговор и той е правилният отговор – според него, а и според мен, ще продадете 5 и 6 блок на АЕЦ „Козлодуй“, Рилския и Бачковския манастири и ако не ви стигнат парите, ще продадете половината от река Дунав“, заяви представителят на ГЕРБ.

 

Цончо Ганев от „Възраждане“ напомни, че допреди няколко месеца ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ управляваха заедно.

„Факт са цифрите, който казва министърът на финансите, факт е и какво трябва да се направи от следващото правителство, което както казва Бойко Борисов отново ще е с ПП-ДБ. Големият въпрос пред Асен Василев и неговия коалиционен партньор Делян Добрев е дали първо ще вдигнат данъците, за да може да стигнем до така лелеяната от тях еврозона. Втори вариант е да орежат всички социални придобивки от последните години. И трето – най-накрая ще разберат ли, че нямаме място в еврозоната. Цената за този 3% дефицит ще го платим всички ние“, зададе въпроси на опоненти си Ганев.

По думите му земеделците подготвят отново протест заради парите, които не им се дават заради вноса на украинска продукция, а не им се дават, за да може да се запази 3% дефицит.

„Ние сме на дебат, за да предложим на българските граждани нашите виждания за това какво става с парите на държавата. А това, което чуваме е един разговор, който се води за държавния бюджет на България от времето, когато финансов министър беше Иван Костов и десните партии обсъждат един и същи въпрос – какъв да бъде бюджетният дефицит“, коментира Валери Жаблянов от БСП.

Според него с въпроса за дефицита се изместват по-важните въпроси за структурата на бюджета, как да бъдат удовлетворени бюджетните сфери, как да се повиши събираемостта и да се намали сивият сектор.

„Накрая въпросът е на финансовия министър, който и да е той, да му излезе накрая на годината сметчицата (…) По времето на правителството на ГЕРБ едни огромни средства се разпределяха с постановление на Министерския съвет и тогава БСП внесе на няколко пъти в парламента искане да се покаже какъв процент от разходите на държавата се разпределят с постанлевине на МС“, допълни Жаблянов.

Целия дебат гледайте във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK