На 27 септември започна предизборната кампания за вота на 27 октомври, с който избираме депутатите за 51-вото Народно събрание.

На предсрочните парламентарни избори се явяват общо 28 формации – 19 партии и 9 коалиции. Вече e ясно и коя формация с кой номер ще е в бюлетината.

Централната избирателна комисия (ЦИК) призова партиите и коалициите да не нарушават добрите нрави по време на кампанията.

На 3 октомври започват предизборните дебати в предаването „Тази сутрин“ на bTV. Те ще бъдат провеждани по регламент, изработен от екипа.

В първия кръг участниците имат равнопоставена възможност да отговарят на въпросите на водещите и да влязат в открита дискусия по приоритетите от предизборните им програми, както и възможностите за съставяне на редовно правителство.

Вторият кръг е т. нар. кръстосан огън – в него опонентите се предизвикват с въпроси един към друг. На финала всеки от участниците може да отправи своите послания към избирателите в рамките на 30 секунди.

За първия дебат поканихме представителите на политическите сили с най-големи шансове за участие в следващото Народно събрание – според проучването на „Алфа Рисърч“ от първия ден на предизборната кампания.

Поканата ни не приеха от ГЕРБ-СДС, „Алианс за права и свободи“ и „ДПС – Ново начало“.

Един срещу друг се изправят днес представители на ПП-ДБ, „Възраждане“, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“ (ИТН). Участниците в дебата са:

Снимка: btvnovinite.bg

Елисавета Белобрадова, ПП-ДБ. Тя е десета в листата на коалицията в 23 МИР София. Завършила е право в СУ „Св. Климент Охридски“. Народен представител е в 5 парламента

Снимка: btvnovinite.bg

Йордан Тодоров, „Възраждане“. Той е втори в листата на партията в 24 МИР София. Дипломира се със специалност „Финанси“ в Икономически университет във Варна. Депутат е в 49-ото и 50-ото Народно събрание.

Снимка: btvnovinite.bg

Иван Иванов, „БСП - Обединена левица“. Той е водач на листата на коалицията в 19 МИР Русе. Магистър е по право от Великотърновския университет и по история от Софийския университет. Депутат е в 9 парламента, бивш министър на земеделието.

Снимка: btvnovinite.bg

Станислав Балабанов, „Има такъв народ“. Той е водач на листата на партията в 16 МИР Пловдив град и 17 МИР Пловдив област. Има бакалавърска степен по българска филология от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, работил е като журналист. Депутат е в пет парламента.

Кой ще управлява България след изборите?

„Формулата за управление трябва да бъде конструирана единствено и само въз основа на принципи“, смята Елисавета Белобрадова.

По думите ѝ разговорът в България през последните години основно се върти върху личности.

„Ние от ПП-ДБ винаги сме били за това да има принципно съгласие, обединено от антикорупционни принципи. Корупцията е най-големият проблем в България“, допълни представителят на ПП-ДБ.

Тя припомни, че от ПП-ДБ предложиха меморандум с приоритети как трябва да бъде управлявана държавата.

„Ние от „Възраждане“ винаги сме имали принципна и последователна политика. И сме се водили изцяло от това какво е най-добро за страната“, заяви Йордан Тодоров.

Като първи и основен приоритет на партията той изтъкна запазването на мира в България.

„Виждаме какво се случва с войната в Украйна. Тя доста се изостри – част от военните действия се преместиха и на територията на Русия. В Близкия изток виждаме, че ситуацията ескалира заради продължилите месеци наред бомбардировки от страна на Израел върху невинни хора в Газа, където имаше хиляди убити жени и деца“, уточни представителят на „Възраждане“.

По думите на Иван Иванов страната ни се намира в незапомнена политическа криза.

„За съжаление българските граждани имат все по-малко доверие както в държавата, така и в институциите. Това до голяма степен се дължи на действията на някои то основните политически сили“, коментира Иванов.

Представителят на БСП изтъкна, че неговата партия отдавна настоява за надпартиен, експертен кабинет, който да изведе страната от политическата криза.

„Благодаря на колегите от БСП, че всъщност прозряха нашата идея за такъв вид кабинет, която ние предложихме още в началото на 50-ия парламент“ заяви Станислав Балабанов.

Той изтъкна липсата на участник в дебата на партията, която „има претенциите“ да бъде победител в предходните избори.

„Не може да обикаляш градовете и да прегръщаш избирателите идеята, че ще ги оправиш, а когато има сблъсък на идеи да отсъстват твоите представители“, допълни депутатът от ИТН.

Кръстосан огън

Жребий преди началото на дебата определи кой участник на кого ще задава въпроси във втория кръг – кръстосан огън.

Йордан Тодоров от „Възраждане“ попита Иван Иванов от БСП дали, ако левицата отново управлява държавата в „евроатлантическо мнозинство, както по времето на кабинета „Петков“, ще поднови продажбата на оръжия за Украйна.

Снимка: btvnovinite.bg

„Въпросът е объркващ и с много неверни твърдения. БСП участва в „пробългарско управление“, дали е „евроатлантическо“ – това беше мантрата на колегите от ГЕРБ, „Продължаваме промяната“ и ДПС – те бяха под този общ знаменател събрани. Оръжие за Украйна по времето на кабинета „Петков“ България не е изнасяла и това е доказано с документи“, отговори Иванов.

Тодоров репликира, че оръжия са продавани на Украйна чрез прекупвачи.

„В платформата на „БСП – Обединена левица“ ясно и точно е записано, че България не трябва да бъде съучастник във войната в Украйна“, допълни представителят на левицата.

Иван Иванов от БСП попита Станислав Балабанов от ИТН дали в 51-вия парламент при мандат за „БСП – Обединена левица“ неговата партия ще подкрепи едно експертно правителство.

Снимка: btvnovinite.bg

„В зависимост от тежестта, която ще ни отредят българските избиратели, ние казахме, че можем да водим разговори с всички политически формации в 51-вия парламент по отношение на най-важните неща, които трябва да се случат по най-бързия начин, и да търсим изход от политическата криза“, отговори Балабанов.

Той повтори, че формулата „експертен кабинет“ първа е задала ИТН в 50-ия парламент.

Жребият определи Станислав Балабанов от ИТН да задава въпрос на Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ, а той уточни, че повечето му въпрос са към лидерите на коалицията.

Снимка: btvnovinite.bg

„Вие все пак сте техен представител и като родител трябва да Ви кажа какво ми направи впечатление през последните дни – разбрах, че МВР подготвя регистър за педофилите в България, което е прекрасно, защото ние като общество трябва да знаем кои са изродите, които застрашават живота на децата ни. Не Ви ли е срам, че вие бяхте един от хората в предходния парламент, които бяха против такъв регистър?“, попита представителят на ИТН.

„Отговорът е много прост и ако колегите от ИТН се бяха задълбочили, щяха да разберат какво направихме ние, заедно с ГДБОП. Напрахме и експертна среща, за да се обясни, че такъв регистър вече съществува. Само че той не е достъпен за всички институции“, обяви Белобрадова.

Тя уточни, че сегашният регистър трябва да бъде разширен и да бъде по-широко достъпен.

Преди Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ да зададе въпрос на Йордан Тодоров от „Възраждане“, тя уточни, че двете формации имат огромни различия относно външнополитическата ориентация на България.

Снимка: btvnovinite.bg

„Вашите различия обаче се манифестират в рамките на Народното събрание чрез трошене, чупене и изтръгване на микрофони. И аз искам да Ви попитам „Възраждане“ работи ли за парламентарната демокрация и за укрепване на Народното събрание и други институции, или смята всеки път, когато имаме идеологически несъгласия, да окупира трибуни, да троши, да чупи, докато се снима в TikTok?“, попита Белобрадова.

Тодоров ѝ отговори, че „Възраждане“ отново ще прави това, ако се наложи да защити интересите на българските граждани.

„В това Народно събрание за пореден път показахме решителност, твърдост и че по никакъв начин не мислим да отстъпваме от това, за което нашите избиратели са ни изпратили в Народното събрание“, заяви представителят на „Възраждане“.

Гледайте целия дебат във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK