Миграцията остава една от водещите теми за Европа. В края на мандата си доскорошният парламент успя да затегне правилата за пристигащите извън Съюза. Срещаме ви с една британка, която е посветила живота си на бежанците.

Мери Фин е родена в Англия, а от 18-годишна участва в операции за спасяване на мигранти в Средиземно море.

Заминава за остров Лесбос през 2015 г. в пика на бежанската криза. Тогава учи за филмов документалист и отива да снима проект за училище. Не след дълго обаче от свидетел става участник.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„На фронта“ е много просто – нещата са черно-бели. Ние сме там, за да спасяваме животи. Когато открием хора в беда, за нас е очевидно какво трябва да направим – да отидем и да им помогнем“, подчерта Мери Фин.

Мери прекарва следващите няколко години между мисиите на спасителните кораби и различните доброволчески дейности в бежанските лагери в Гърция.

Среща се очи в очи със смъртта, сблъсква се с ограниченията, които властите налагат на неправителствените организации.

По-тежки обаче се оказват завръщанията в родината.

„Беше много разстройващо, защото виждах как хората в Англия са напълно откъснати от това, което се случва по външните граници на Европа. Чувствах, че тези, които ме разбират, не са там, а са в Гърция“, добави тя.

С подкрепата на семейство и приятели Мери не се отказва. Скоро е включена редом до Грета Тунберг в документален филм за млади активисти от цял свят, борещи се за различни каузи.

"Bigger than us" е номиниран за награда на Фестивала в Кан през 2021 г. Мери приема публичните изяви по темата миграция като вид политическа съпротива.

„Трудното е, когато отстъпиш крачка назад и видиш цялата картина. Ваденето на хора от морето е една много малка брънка и всъщност е като да слагаш лепенка върху много по-голяма рана – а именно системните проблеми тук, в Европа и в глобален мащаб“, допълва тя.

Доброволецът продължава образованието с магистратура по „Грижа за бежанците“. Вече работи и по свой проект, основан на пермакултурата.

Принципът е екологично и устойчиво земеделие, което да се въведе в лагерите, където мигрантите чакат с месеци и дори години молбите им за убежище да бъдат разгледани.

„Идеята е да им дадем цел, да им позволим да правят нещо смислено, да се свързват с природата и да си осигуряват сами здравословна храна, т.е. да имат някаква автономия, а не да са тотално зависими от хуманитарната помощ. Това е много важно и за психическото здраве на тези хора“, каза още Мери Фин.

Колко души е спасила Мери не брои - вероятно хиляди. Това, което ѝ дава сила, са конкретните решения, малките победи на терен.

Мечтае светът да се пробуди за нова парадигма за възстановяване и защита на планетата и нейните жители и се радва, че е част от вълната на промяната.