През миналата седмица археолозите във Варна се сдобиха с изключителна находка - двуметрова мраморна статуя на мъж, датираща от края на II век. Предстои тя да бъде реставрирана, преди да бъде изложена за посетители в Регионалния исторически музей. Той обаче не разполага с подходящи помещения за реставрацията на находката, тъй като от 15 години реставраторите работят във фургони.
„В момента идва студения сезон и нямаме подходящи условия за работата по статуята. С колегите обсъждаме вариант да се изгради шатра около нея и да се работи на двора. Откриването на тази изключителна находка ни позволява да повдигнем този важен въпрос – къде работят реставраторите в нашия музей, казва д-р Васил Тенекеджиев от музея.
На двора, във фургони, по коридорите и „където падне“. По думите им така работят майсторите по археологическите открития, защото нямат друго осигурено място за целта вече 15 години.
„Проблемът е много стар. От 2008 г. помещенията, в които работеха нашите реставратори, бяха предадени на градската галерия. Тези фургони бяха предложени като временно решение. През годините сме имали няколко различни предложения от общината за сгради, които не са подходящи по една или друга причина“, каза доц. Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел „Арехология“.
„Бяха ни предлагани помещения, които са без ток, такива без адекватно осветление или пък такива, които се нуждаят от капитален ремонт, който не е по силите на РИМ. Проблемът е сложен, защото се касае до най-големия извънстоличен музей“, обясни още тя.
„На професионално ниво реставраторите от РИМ са върнати в 60-те години на миналия век, когато не е имало сграда за това, когато се е работело на коляно, навън, под чадъри и фургони и така нататък. Тези условия са доста близки до полевата консервация“, каза Милен Маринов, завеждащ отдел „Реставрация и консервация“ в музея.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK