Космически отпадък от изкуствен спътник, най-вероятно част от сателитната мрежа Starlink на Илон Мъск, е  падналото от небето горящо меко тяло в частен двор в Якоруда. Това показва доклад на БАН. Зам.-директор на Института по физикохимия към Академията проф. д-р Драгомир Тачев обясни в „Тази сутрин“, че са направени редица измервания.

По думите му пробата се е оказала нетрадиционна и неочаквана. „Не бях видял по новините за какво става дума. Донесоха ми две торби с пръст. Първо пробвах с магнит и се оказа, че едната от торбите реагира – тоест залепва към магнита. Взехме проба, на която направихме химичен анализ“, обясни проф. Тачев.

Експертът посочи, че в състава на пробата е открито завишено количество желязо в разпрашено състояние.

„Това може да е космически отпадък – желязно парче, което падайки през атмосферата изгаря. Червеният цвят идва от един от окисите на желязото, познат ни от ръждата. Гъбата се е получила като продукт на изгаряне“, каза проф. Тачев.

Той каза още, че при контролирано сваляне на сателити, те падат над безлюдни територии, обикновено над Океана. По думите му за първи път прави подобен анализ, в практиката си е изследвал парче от метеорит, паднало в Турция.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK