Изследванията на падналото от небето горящо меко тяло в частен двор в Якоруда показват, че това вероятно е космически отпадък от изкуствен спътник, който е изгорял при навлизане в атмосферата.

Преди дни Кязим Мръцов пусна снимки и видео на паднал в двора му мек обект с коментар „Тва чудо запали зелена трева, падна от небето". А от община Якоруда взеха проби от мястото, където той изгаря.

Изследванията са направени в Института по физикохимия "Академик Ростислав Каишев" към БАН. Установено е, че в пробите от почвата има изключително високо съдържание на желязо, каквото не би могло да има в нормална почва. Това се посочва в протокола от изследването, с който bTV разполага.

Проби от почвата са били предоставени от община Якоруда в две черни найлонови торбички.

Снимка: Институт по физикохимия Академик Ростислав Каишев

„Докато си сваляхме кофража от къщата на втория етаж и хвърляхме дъски на земята, нямаше нищо, а в един момент нещо каза „туп“ и започна да гори тревата. Слязох и се затичах – видях една червена топка. Гореше и кипеше, миришеше странно на киселина, на изгоряло желязо“, коментира Мръцов в ефира на "Тази сутрин".

„След като го гледахме и снимахме, го разбутахме с една пръчка и го заляхме с вода. Направо се разми и не остана нищо от него – не остана и прах, изчезна“, разказа още той тогава.

Усещането било, че „нещото“ е меко, а пръчката се е намокрила. На мястото няма образувана дупка.

Снимка: Института по физикохимия "Академик Ростислав Каишев"

В доклада на института е описано, че в пробите от почвата са открити дребни камъни, загнили листа и корени. Доближаването на магнит обаче показало съществено привличане, което е индикация за необичайно голямо съдържание на магнитни фази.

"Обогатяването на почвата на желязо и видът на падналия от небето червен обект говорят за желязо съдържаш космически отпадък от изкуствен спътник, който е навлязъл в атмосферата. Падналият в Якоруда обект е аналогичен на изгоряла сажда в момент преди разпадане, която е червена поради червено-кафявия цвят на окисите при разпадане", посочват от Института по физикохимия.

Снимка: Институт по физикохимия Академик Ростислав Каишев

"Поради това е оприличавана и на металургична шлака. Крайният продукт е пепел, която в случая е от желязо и железни окиси", пише още в протокола.

Снимка: Институт по физикохимия Академик Ростислав Каишев

Според публични източници България попада в зоната на потенциално падане на остатъци от спътника STARLINK-1673, чието контролирано изгаряне в атмосферата е планирано за 13 юли 2025 г. - между 9:19 и 11:19 часа българско време. Няма обаче данни кога и как е извършено изгарянето на спътника в автмосферата, се посочва още в протокола на института.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK