Резултатите от работата по създаването на ваксина срещу коронавирус са окуражителни, но не бива да създаваме очаквания за нещо, което може да не се сбъдне. Това е големият риск при ваксината – никой не знае дали ще бъде намерена и дали ще бъде ефикасна, заяви българският еврокомисар Мария Габриел.

За „Тази сутрин“ тя подчерта, че дългосрочно решение на кризата несъмнено минава през лечение и ваксина. Според нея обаче понякога създаването ѝ отнема повече от 10 години и беше категорична, че не може да се прави компромис с нейната безопасност и ефикасност.

Еврокомисарят обясни, че целта в момента е периодът да бъде скъсен между 12 и 18 месеца. По думите ѝ оптималният вариант е 2021 г. Тя изтъкна, че заедно с работата по създаването на ваксина, Европа трябва да бъде готова с производствения капацитет.

„Предстои много ясно да се следи коя компания как напредва. Не можем да чакаме ваксината да бъде намерена и в Европа да няма достатъчно производствен капацитет – трябва да изпреварим процеса“, уточни тя.

Мария Габриел заяви, че има разработен инструмент за спешна помощ в размер на 2,7 млрд. евро, който позволява предварително да бъдат сключени споразумения с обещаващи компании (които са във фази 2 и 3 на клинични тестове). По думите ѝ това ще донесе сигурност и работа в оптимални условия на учените.

Тя подчерта, че за последните 4 месеца са се случили „чудеса“ – учените са напреднали толкова, колкото обикновено им отнема години. Въпреки това заяви, че трябва да има ясни правила и да няма разделение на бедни и богати в ЕС.

„Европа има топ компании и учени. Сред първите три компании в света има и европейски. Предстои да видим докъде ще доведат клиничните тестове. Регулаторната рамка трябва да е максимално гъвкава и да не се прави компромис със стандартите“, обясни еврокомисарят.

Според нея важно е не само създаването на стратегически резерв за медицинско оборудване - преди 2 седмици е била предложена нова програма за здравеопазване в Европа за 9,4 млрд. евро, която, по думите ѝ, е минала незабелязана.

„Тя е важна, защото е в унисон със средствата по програма „Хоризонт Европа“, които ще позволят на държавите членки да се отговаря по-адекватно в случай на нужда“, допълни тя.

Мария Габриел обясни, че така, както са предвидени, тъй като преговорите още не са приключили, България ще получи 9 млрд. евро в грантове и 3 млрд. евро в кредити от средствата, предвидени за справяне с кризата.

Тя коментира и дистанционното обучение у нас. Според нея България е сред страните, които са се справили добре.

„Ние имаме същите предизвикателства като в Европа. Установихме, че трябва да работим за свързаност – 18% от училищата в Европа нямат добра интернет връзка. Трябва да работим за материално оборудване и за цифрови умения както за младите, така и за учителите“, продължи тя.

Вижте цялото участие на еврокомисаря във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement