На 29 октомври се отбелязва Денят за борба с инсулта. Какви са първите симптоми и как продължава животът след мозъчен удар?

Маргарита Божилова е на 82 години. Тя е учител по български език и литература.

Божилова се сблъсква с инсулта, когато е едва на 40 г. Преживяла го е, докато преподава на учениците си.

„Десетина дни преди инсулта повиших кръвно за първи път – 160 на 100, което никога не се беше случвало. Беше придружено със силно главоболие. Във втория час по български, това го помня идеално, давам задача – първото упражнение изпълниха, след това във второто упражнение трябваше да извадят 5 глагола. И изведнъж не разбирам какво ми чете детето, което ми дава отговор. Гледам букви и цифри, каквото има там на учебника, но за мен е като китайска азбука – нищо. И това ме уплаши доста“, разказва жената.

Божилова напуска класната стая, за да отиде до лекарския кабинет, а след това не помни нищо. Връща се в съзнание в болницата, където ѝ правят пункция.

През изминалата година у нас са регистрирани почти 50 000 случая на заболяването, като повече от 1500 българи не са достигнали до лечение. Това сочи проучване на Националния център по обществено здраве и анализи.
В семейството на Маргарита инсултът се появява отново, но този път при сина ѝ.

Всяка година у нас се регистрират над 40 000 нови случая, като при повече от половината настъпва пълна или частична инвалидизация, сочи националната статистика.

Гледайте във видеото саветите на Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазѝя:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK