„Присъствието на Зеленски, кога идва, защо идва, когато идва – трябва да се пази в конфиденциалност. От Министерския съвет могат да кажат дали и кога ще дойде. Всичко друго ще бъде спекулация. Ако Зеленски е в страната, аз ще се радвам да го видя отново. Имахме среща в Киев, когато бях премиер. Лично с него не съм разговарял, откакто не съм бил премиер“.

Това каза в предаването „Тази сутрин“ съпредседателят на „Продължаваме промянатаКирил Петков.

„Зеленски в момента е един от големите лидери на света. Идвайки в България, ако дойде, ще покаже, че България е важна за стабилността в Европа. Ролята ни в Европейския съюз и НАТО не е периферна. Едно такова посещение потвърждава, че ролята ни в Европа е от голямо значение“, посочи той.

„Няма никакъв разговор за изпращането на българи в Украйна. България няма да изпрати нито един човек в Украйна. Можем да окажем подкрепа в няколко посоки – военнотехническата помощ продължава. Нашата военнопромишлена индустрия има капацитет и продава на партньори като Англия и САЩ, които са от основополагаща важност за подкрепата на Украйна. Украйна трябва да продължи своята интеграция в посока членство към Европейския съюз и НАТО“, подчерта Кирил Петков.

Отношенията с ГЕРБ и бюджетът

„Днес очаквам да минат няколко решения в парламента, които бяха направени бързо и координирано. Във външната политика решенията са по-лесни“, коментира съпредседателят на ПП.

Според него има комуникация, но трябва да се работи още по диалога между двете водещи формации в парламента.

Още не сме влезли в режим на структурирана комуникация. Непрекъснато се чуваме по телефона и с Бойко Борисов, и с лидерите. Още не сме направили ежеседмичната среща, да си поставим задачи, да имаме ангажименти и в рамките на седмицата да си ги спазим“, обясни Петков.

„Правим стъпки напред, но не мога да се похваля с дисциплина. Няма да посочвам с пръст. За да се случат тези неща, нужно е желание и от двете страни. Поели сме ангажимент, че необходим общ борд за номинации за регулаторите. Тук не говорим за позиции като хора, а за регулатори с изтекли мандати“, каза още той.

Според Петков е необходимо да се провеждат ежеседмични работни срещи.

„В първите шест месеца на 2023 година бюджетът е на плюс. Не е вярно, че държавата отива във финансов колапс. Ако няма подкрепа за бюджет, няма как едно правителство да работи. Знам, че Асен Василев направи среща с експерти от ГЕРБ. Имаше конструктивен разговор там“, каза още Кирил Петков.

Регулаторите

„С Димитър Радев водихме сериозен разговор. Кой е новият управител на БНБ е от голямо значение за влизането в еврозоната през следващата година. Аз харесах разговора, който имахме и видях в негова страна устрем, че няма да има забавяне във влизането в еврозоната и това да стане в средата на 2024 година“, посочи Кирил Петков, но уточни, че предстои да бъде взето крайно решение на вътрешнопартийно събрание.

„Опитаха се да атакуват Даниел Лорер. Не е обсъждана кандидатурата му за БНБ. Бяхме горди от номинацията му за еврокомисар. За управител на БНБ човекът, който ще бъде издигнат, трябва да има голям банков опит“.

„Водим разговори с Иванка Динева, която е предложена за управител на НЗОК. Експертите в нашата коалиция направиха разговор с нея. Тези регулатори са по-важни от правителството и предопределят как държавата се движи. Залагайки правилните или грешните хора, ще предопредели как ще се движи в България дори и след това правителство“, подчерта съпредседателят на „Продължаваме промяната“.

Депутатските имунитети

„Искам да поздравя Бойко Борисов да направи тази стъпка. Комисията е нормалният начин да се случват нещата. Надявам се комисията за имунитетите да заработи. Нашите представители бяха там. БСП и ИТН не участваха в комисиите, а останалите партии имаха отсъстващи членове. Аз призовавам Комисията да заработи. Задача на членовете е да решат за имунитетите“, коментира Петков.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement