Тази седмица започват преговорите за редовен кабинет, които инициираха първите след изборите ГЕРБ-СДС. В следващите дни ще бъде и първото тържествено заседание на 50-я парламент, на което новите 240 ще положат клетва като народни представители.
Кои партии колко депутати получиха и колко загубиха спрямо 49-ия парламент?
Системата е на пръв поглед като футболната – 4:2:1. Четири партии постигат по-нисък резултат, две партии – по-висок, и една чисто нова изгря на политическата сцена.
Ето как се разпределят силите:
Финално ГЕРБ-СДС получават 68 депутати - с един по-малко от миналия парламент.
От ДПС да служат на народа ще се закълнат 47 народни представители. След предишните избори бяха 36.
В пленарната зала влизат и 39 депутати от коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ или с 25 по-малко от миналия парламент.
С един повече ще са от „Възраждане“ в това Народно събрание - 38 народни представители.
БСП ще бъде с 19 депутати. Само преди месец те бяха 23-ма.
„Има такъв народ“ ще са 16, а в предходния парламент бяха 11.
Новата партия „Величие“ ще има 13 депутати.
Какъв е анализът на тези резултатите?
ГЕРБ-СДС спечелиха изборите, но загубиха почти 140 000 гласа в сравнение с миналите избори. Методологията, по която се разпределят мандатите този път им дава едно място по-малко.
Избирателите на ГЕРБ излъчват свои представители от цялата страна, единствената област без техен човек е Кърджали. Там всички мандати са за ДПС.
Най-много представители ГЕРБ-СДС имат от Варна - петима, а от София областта - излъчват общо 15 депутати.
Благоевград и Бургас също дават най-много от своите мандати на ГЕРБ - по четирима.
ДПС
ДПС на тези избори има почти 19 000 гласа повече или споменатите вече нови 11 народни представители. Партията има депутати от почти всички райони.
Движението се е представило най-зле в София. Където от четирите избирателни района, които излъчват общо 54-ма народни представители, ще вкара само двама души. Перник и Пловдив-град също са с 0 депутати от ДПС.
На другия полюс е Кърджали - единственият избирателен район у нас, който ще бъде представен само от една партия. Тук всички 5 мандата са спечелени от ДПС.
Над 300 000 души на тези избори не подкрепиха ПП-ДБ. В резултат на това групата на коалицията ще е с 25 места по-малко. Извън парламента остават ключови лица от коалицията като Ивайло Мирчев, Антоанета Цонева, Атанас Славов.
Христо Иванов подаде оставка като лидер на „Да, България“, но ще положи клетва като депутат и след това ще подаде заявление за напускане на Народното събрание.
Партията не успя да спечели мандати за свои народни представители в 10 от избирателните райони в страната.
Най-много депутати ПП-ДБ печели от София-град. Трите района тук общо излъчват 16 души. С други думи повече от 1/3 от групата на ПП-ДБ в парламента от 39 души ще е избрана от столицата.
Други райони с добро представяне на ПП-ДБ е Варна и Пловдив-град, откъдето формацията взима по трима депутати.
„Възраждане“ за първи път губи гласове. В изборния маратон досега партията само увеличаваше своята подкрепа. Сега гласувалите за Народно събрание за „Възраждане“ са с 62 000 по-малко. Групата в парламента обаче ще е с един повече.
Партията вкарва депутати от всички области с изключение на Кърджали, Смолян и Търговище.
Най-много представители от избирателен район партията получава във Варна, 23-и и 25-и МИР - по трима. Навсякъде другаде взима по два или по един мандат.
БСП за България
БСП е с резултат под 200 000 гласа. Спрямо предходния вот миналата година социалистите са загубили гласовете на над 74 000 души, а групата им сега ще е с четирима по-малко.
Все по-малко области са червени. Няма да има социалисти от цели 12 многомандатни избирателни райони.
От всички останали 19 района партията вкарва по един депутат. Така например от четирите района в столицата са избрани четирима червени депутати.
Корнелия Нинова подаде оставка като лидер на партията си, но остана депутат.