Земетресението е бедствие, което не може да бъде предвидено. Според експертите обаче най-важно е да знаем как да реагираме.

Националният учебен център на БЧК разполага със симулатор за земетресения. В него всеки може да се обучи в това как да реагира при силен трус.

„Първото нещо, което трябва да направим при земетресение, е да запазим самообладание. В момента, в който започне труса, ако се намираме на партерен или на първи етаж, по възможно най-краткият път да напуснем сградата“, обясни Ромуалдас Каминскас, който е специалист в Дирекция „Мениджмънт на бедствията“ в БЧК.

Ако човек е на по-висок етаж, трябва да намери безопасно място – под касата на вратата или до стабилни мебели в самото жилище. При разклащане и падаме на голяма мебел се получава един триъгълник, който предпазва от срутващи се тавани, обяснява още специалистът.

„Когато тръгне самият трус и започнем да се евакуираме, трябва да се намираме далеч от прозорци, защото те могат да се счупят и да ни наранят. При напускането на жилището трябва да вземем със себе си неща като бедствен пакет, аптечка, дрехи според сезона, храна и вода“, обясни Ромуалдас Каминскас.

Той поясни, че в т.нар. „бедствен пакет“ трябва да има необходимите за съответния човек лекарства, както и документи. Пълният списък на най-необходимите неща е публикуван на сайта на БЧК.

„Необходимо е всяко семейство да има план за евакуация. Един изключва електричеството и водата, като в новите сгради е добре да се изключи и подаването на газ, а другият – да заключи входната врата, след като се увери, че всички са напуснали жилището“, посъветва още Ромуалдас Каминскас.

Той напомни, че поставянето на лавици над леглата е опасно, защото върху спящите хора могат да паднат тежки предмети.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement