По-високи цени на имотите и по-голям интерес към купуването на ново жилище, отчитат последните данни на Националния статистически институт.

Ралица Василева живее в столичния квартал „Надежда“, но заедно с партньора си търсят ново, по-голямо жилище. Причината за това е 5-годишният им син, който вече има нужда от собствена стая.

„Отскоро решихме да сменим района, в който живеем, според местоработата на съпруга ми. Търся ново строителство главно. От около два месеца търся имот“, разказа Ралица.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Бюджетът на младото семейство е 180 000 евро и се спира на необзаведен апартамент в квартал „Овча купел“. Той е над бюджета им, но Ралица би направила компромис само заради местоположението и наличието на зелени площи в близост. 

„Има увеличение на цената спрямо миналата година с около 10%. За ново строителство може да кажем цена между 1200 и 3500 евро на кв. м. За старо строителство – от 1000 до 2500 евро на км. м“, обясни брокерът Страхил Планинец.

Въпреки по-високите цени на новопостроените жилища те се оказват по-предпочитани.

„Сравнение с година по-рано – с първото тримесечие на 2023 г., новите са се увеличили с 19,3%, а старите - с 14,1%. Т.е. спрямо година по-рано новите бележат по-голямо увеличение спрямо съществуващите“, обясни Албена Данчева, началник на отдел „Потребителски цени, цени на жилища и ППС“ към НСИ.

„Имаме 12% ръст на сделките спрямо миналата година. Хората спряха да мислят, че цените ще паднат и започнаха да купуват“, каза Страхил Планинец.

НСИ отчита постоянна тенденция на увеличение на цените на жилищата от 2018 г. насам, а тази тенденция се засилва през 2021 г.

„Съгласно последните данни на НСИ за първото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие е отчетено увеличение на цените с 7,1%. Също така е отчетено увеличение спрямо година по-рано с 16%“, обяси още Албена Данчева от НСИ.

Най-голямо увеличение на цените има във Варна, следван от София, Бургас и Пловдив. Както в столицата, така и във Варна ръстът на цените на новите имоти е почти два пъти по-висок от ръста на старото строителство. 

Една от причините за по-голямото търсене на имоти са благоприятните лихвени нива, отчитат от Института за пазарна икономика (ИПИ).

„Ръстът на ипотечните кредити се ускорява в последните месеци и за юни ръстът на годишна база е 24,8%. Ако погледнем новоотпуснатите кредити, само за юни са над 720 милиона и това е, без да броим рефинансиранията“, коментира Лъчезар Богданов, главен икономист в ИПИ.

Потребителите обаче трябва да имат предвид, че тези лихвени нива не са фиксирани за целия период на кредита, уточни той.

„Ние имаме средно над 500 милиона кредита на месец в последната година. За сравнение от преди 3-4 години, когато бяха 200 милиона на месец, т.е. имаме много по-голяма активност. Виждаме го и по данни на Агенцията по вписванията, където броят на ипотеките расте с между 18% и 25% за последната година. БНБ изисква самите банки вътрешно да наблюдават няколко основни показателя, свързани с това какви са доходите на длъжника, какво е съотношението между вноската и неговия доход, съотношението между дохода и стойността на имота“, поясни още Лъчезар Богданов.

Тази висока кредитна активност при благоприятните лихвени условия дава възможност на повече хората да закупят жилище на по-голяма стойност.