Цените на жилищата у нас продължават да растат. Единствено лек спад се наблюдава в цените на имотите в София и Пловдив.

Най-сериозно е поскъпването в Стара Загора – с 8,2%. В Бургас увеличението е с 6,3%, а във Варна – с 1,7%. В Пловдив цените на имотите са се понижили с 0,5%, а в столицата понижението е с 0,1%.

Соня Георгиева вече е собственик на двустаен апартамент в престижен квартал в Бургас, след като продава наследствен имот. Успява да го купи миналата година, без да взима заеми.

„Сумата в момента за същия апартамент, който аз закупих преди близо година, е около с 10% отгоре. Това са едни 10-15 хиляди евро, за които най-вероятно на нормалния българин ще му се наложи да изтегли кредит или да доплати с някакви средства“, казва тя.

Бургас е сред градовете, в които жилищните имоти са поскъпнали най-много.

„Действително има промяна на цените и има ръст нагоре. Малък е, но активността на пазара е голяма, понеже банките, както знаете, държат ниски лихвени нива. Това мотивира повече купувачи да участват на пазара и да купуват имоти“, каза Надя Драгиева, брокер на имоти.

Нарастването на доходите и по-ниските лихви на банките формират по-голямото търсене, което води и по-високите цени.

„В края на 2023 година с укротяването на инфлацията и със стабилизирането на пазара виждаме и това забавяне на темпа на растеж на цените. София е водещият пазар и там първо виждаме как темпът се забавя. И в другите големи градове ще се успокои нарастването“, коментира Полина Стойкова, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти.

Анализите на експерта показват, че се очаква успокояване на пазара през следващата година.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement