Гражданите на Русия, Иран, Северна Корея, Куба, Венецуела и Сирия не могат да си купят къща на около 15-16 км от военна база или подобна структура във Флорида. Това е въведено със закон, който влезе в сила през юли 2023 г., съобщава Си Ен Ен.
За китайците новото законодателство е още по-рестриктивно – те въобще не могат да си купят какъвто и да било имот. Това разгневи стотици сънародници на Си Дзинпин, които не притежават зелена карта за пребиваване и работа в САЩ.
По силата на това ново законодателство определена група чужденци могат да бъдат съдени за углавно престъпление и да влязат в затвора, ако си купят имот във Флорида. На наказание подлежи дори брокерът, който си е позволил да посредничи при такава сделка.
Джин Биан, който е родом от китайския град Нанки, живее и работи от години в САЩ. След като работодателят му върнал присъственото работно време в офиса, той решил да си купи къща близо до компанията, за да не пътува дълго до работното си място в Тампа, Флорида.
Брокерът на недвижими имоти обаче го уведомил, че една такава покупка може да го прати директно в затвора.
„Това беше наистина шокиращо за мен. Това е просто покупка на имот. След като научих за това, дори не си направих труда да гледам повече оферти“, възмутен е 31-годишният Биан.
Той е софтуерен инженер и живее в САЩ от 12 години. Има виза H-1B, която позволява на компаниите да го наемат. От близо година обаче за него е престъпление да си купи дом във Флорида, след като губернаторът на щата Рон ДеСантис подписа закона, ограничаващ китайските граждани без американски зелени карти да притежават къща в щата.
Биан и други жители на Флорида разказват пред Си Ен Ен, че правилата са предизвикали безпокойство и объркване сред етническите китайци, живеещи в този щат. Някои казват, че законът е навредил на бизнеса им, а други дори обмислят да напуснат напълно Флорида.
Самият закон допълнително нажежава страстите между двете най-големи икономики в света – и то в годината на президентските избори в САЩ.
„Третират ни като шпиони. Непрекъснато подчертават, че сме различни – дори този закон. Чувствам се така, сякаш не съм добре дошъл“, възмутен е китаецът Ехо Кинг с американско гражданство, който е президент на Азиатско-американския алианс за правосъдие във Флорида.
В момента законът се оспорва в съда, но няколко други американски щата вече обмислят приемането на подобни закони.