Експертна комисия по историческите и образователни въпроси с Македония ще провведе заседание в Скопия на 19 и 20 февруари, на което ще се обърне внимание на съвместното общо отбелязване и честване на личности и събития от нашата обща история, които да бъдат наистина обединяващи. Това обясни в предаването „Тази сутрин” по bTV, проф. Ангел Димитров – представител на тази комисия.
По думите му на тази среща ще си проличи дали посещението на Зоран Заев в София е наистина политически знак на благодарност към България и опит за сътрудничество по пътя на сближението.
„Това, че Гоце Делчев е българин, че е част от нашата емоционална привързаност към борбите в Македония, някогашните националноосвободителни борби, това не отнема правото на Република Македония да го почитат и като свой герой. Това не е предаване на личността на Гоце Делчев”, допълни професорът.
„За цар Самуил с македонските колеги стигнахме до заключението, че той е представител на българската владетелска традиция, но големият проблем за колегите беше да признаят, че самата държава е българска. Те много искаха да бъде една имагинерна държава, в която живеят много народности, така че да не се слага национален знак. Това обачe е само опит да се излезе от признаването но историческите факти, но не е успешен”, отбеляза проф. Димитров.
По повод подписаното споразумение между Гърция и Македония професорът коментира, че при нас проблемът е, че има фондаментално разминаване в интерпретацията на миналото, докато за Гърция историците в Македония лесно могат да се откажат от едни непрофесионални претенции към античността. Гърция не е ментора на всичко, което се случва на Балканите, отбеляза проф. Ангел Димитров.