Само с два допълнителни почивни дни всеки може да слее празниците около Коледа и да почива цели девет дни. По последни данни за се очаква 730 000 българи да тръгнат на път днес и в следващите дни.

Екипът ни провери има ли свободни места във влаковете и автобусите.

Много хора вече са направили планове за пътуване, а други тепърва купуват билети за своята почивка. Превозвачите на Централната автогара са пуснали извънредни автобуси. Опашки по гишетата няма, но на гарата има струпвания на хора.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Продажбата и интересът към пътуване започна още преди 10 дни и все още има интерес.  Забелязва се повишение на цените, защото инфлационните процеси се развиват. И за превозвачите цените на консумативите се повишават и това се отразява в цената на билетите. Промени в графиците нямаме, маршрутните разписания са едни и същи. Единственото допълнение са извънредните автобуси, до момента са заявени около 30 и предполагам, че ще има повече“, казва Иван Мирославов, изпълнителен директор на Централната автогара.

По думите му завишен е интересът към зимните курорти, Северозапада, Русе, Варна, Бургас, Пловдив и Кърджали.

Билети все още има и могат да бъдат закупени на касите на превозвачите, на денонощните каси на Централната автогара и през платформите за онлайн продажби на билети.

Проверка на екипа ни показва, че в повечето случаи влакът е предпочитано превозно средство заради цената.

„От тази година съм пенсионер и ми е доста по-евтино“, казва Антон.

„Първо, че е евтин транспорта, сравнително е удобен“, смята Ангел.

 

„Обичам да пътувам с влак, защото ми е по-широко, по-свободно. Особено в първа класа, мога да стана, да се раздвижвам“, коментира Пенка Кичукова.

През май тази година БДЖ увеличи цените на билетите средно с около 20%. Сметките показват, че така еднопосочен билет от втора класа с директния бърз влак по направление София – Варна, например, тази година струва 30,30 лв., а миналата Коледа е бил около 24 лева.

При същите условия от София до Бургас цената тази година е 23,90 лева, а преди увеличението - около 19 лева. А за да стигнем Русе преди е трябвало да платим 18 лв., а сега - 24,70 лв.

Продажбата на билетите за празниците, както всяка година, започва с влизането в сила на новия график за движение на влаковете. Тази година това се пада 8 дни преди Бъдни вечер.

„Нямаме промяна в цените на билетите. Промяната в графика се дължи най-вече на оптимизиране на част от влаковете, в които има по-малко пътници“, казва Анатолий Атанасов, директор оперативна дейност, БДЖ пътнически превози.

За да пътуваме възможно най-евтино от БДЖ съветват:

 

„Най-евтино е да се пътува от София до по-големите градове с билет за отиване и връщане, където намалението е до 20%. Има най-различни отстъпки. Едните са за пенсионерите – 50% от цената. За учениците, за студентите. А отделно с карта класик, обикновените граждани могат да ползват до 50% намаление“, посочва Анатолий Атанасов.

Много пътници вече са свикнали със закъсненията на влаковете. Има обаче и други проблеми.

„Тръгвам днес от Пловдив с влак, тръгващ в 06:05, пристигна с 30 минути закъснение. В първа класа, целият вагон – неотоплен. Какво да ви кажа“, споделя Димитър Димов.

А от БДЖ предупреждават пътниците да не чакат последния момент, за да си купят билет, а по възможност да го направят няколко дни по-рано.

По темата работи и Симона Горчева.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK