Броени дни до вота за Европарламент в края на седмицата. 77% от жителите на Стария континент подкрепят общата политика за сигурност и отбрана, сочат данните от последния Евробарометър.
Какви са настроенията в Полша – една от страните членки най-близо до войната в Украйна, разказват Цветана Балабанова и операторът Александр Осиченко.
Военни униформи, реплики на оръжия, дисциплина – това обаче не са войници, а членове на полската асоциация „Стрелец“. Създадена преди повече от 100 години, от началото на войната в Украйна тя бележи бум на новозаписалите се.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Най-младите са на 15 години, горна граница няма.
Момчетата купуват сами екипировката си и посвещават всяка събота по няколко часа на различни тренировки. Днес обучението е сапьорско – как да направят окопи, използвайки взрив.
Асоциацията има общо 20 хиляди членове в цяла Полша, а структурата ѝ наподобява армейската.
Близо 30% от миналите през нея се насочват към кариера в силите за сигурност. Норберт вече е младши инструктор и планира да учи за пилот на хеликоптер.
„Основната ни мисия е да обучаваме не войници, а добри граждани, които могат да помагат на другите в случай на нужда. В миналото асоциацията е давала перспектива на младежи от бедни семейства. Когато започна войната в Украйна, помагахме на пристигащите бежанци, защото ние в Полша знаем какво е съседът ти да те нападне и окупира“, обясни 18-годишният Норберт, инструктор в асоциация „Стрелец“.
Асоциацията води преговори да се включи в проектите, за които Полша смята да използва част от наскоро размразените еврофондове.
Планират се повече курсове по първа помощ и гражданска отбрана, обновяване на предупредителните системи и нови бомбоубежища.
Предвижда се укрепване на границите с Русия и Беларус в координация със съседните страни от източния фланг на НАТО.
В момента Полша отделя за отбрана близо 4% от брутния си вътрешен продукт. Когато поеме европредседателството от 1 януари догодина, Варшава ще настоява и всички останали страни членки да увеличат военните си бюджети.
Полският премиер Доналд Туск има още по-амбициозна идея – общ европейски противовъздушен купол, подобен на израелския.
И докато между 27-те още няма консенсус по въпроса, все пак сътрудничеството напредва.
Европейският фонд за отбрана ще раздаде близо 8 милиарда евро до 2027 година на консорциуми от компании и научни институти от различни страни членки.
Целта са иновативни разработки, които да подпомогнат военните технологии. Полша участва в 30 проекта, а на един от тях е лидер.
„Само 2% от общия бюджет на Фонда идват в полската индустрия. Това не е особено голям дял, но, разбира се, за страни като Полша или България е доста трудно да се конкурират с много силния отбранителен сектор на западните държави членки“, каза Пшемислав Вожняк от Департамента по иновациите към Министерството на отбраната на Полша.
Дни преди евровота сигурността е най-важната тема за поляците, изпреварваща здравеопазването, икономиката и работните места. Затова и почти всички подкрепят харченето на повече пари за отбрана.
Общата сигурност е сред четирите най-важни теми, които европейските граждани следят в предизборната кампания.
В Полша въпросът за готовността на страната в случай на война е водещ по време на дебатите. Отбраната като приоритет е вероятно единственото, което обединява партиите от целия политически спектър – дори евроскептиците.