"Реформата в службите за сигурност няма да се случи в обозримо бъдеще. До момента няма единно мнение за по същината на реформата. Няма политическо единство в момента. Забравете за пипане на службите, ако говорим за служби", заяви в „Тази сутрин“ бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров.

Той обясни, че Народното събрание е прекалено заето с нови закони, с множество регулатори, които трябва да бъдат попълнени.

"Съдебната власт е обезглавена, защото нямаме ВСС в онзи му вид с пленарното тяло, което да взима решения и да го представлява, а имаме два отделни съвета. Всичко това иска работа. Има множество регулатори, които трябва да бъдат попълнени“, каза той.

Гяуров се надява, че партиите са наясно в правните аспекти на ротацията, а ако са наясно, вече е трябвало да започнат да се договарят.

„В много министерства е наложително да има промяна. Някак затихна дейността в тези министерства. Част от министрите се изявяват като експерти и не си дават сметка, че те са политически фигури“, добави Гяуров.

Шенген

„Аз съм категоричен, че 6000 бежанци Австрия няма да ни върне. Шенгенските правила предполагат много тромави процедури. След като бъде издадено подобно административно решение, то може да бъде обжалвано пред Административен съд. Докато текат съдебните процедури, изтичат фиксираните в правилата на Шенген срокове. Така че става невъзможно да бъдат върнати тези хора обратно. Австрия за това поставя забързване. Не е възможно в рамките на месец България да разгледа документите на всяко едно лице по отделно и да определи дали да му даде статут, или закрила. Голяма част от бежанците са без документи и ние не знаем малолетен ли е, пълнолетен ли е. Това иска време“, обясни той.

„В решението на Съвета изрично се казва, че протоколът е неразделна част от решението, а протоколът включва онези изявления, които са съпътствали дебата. България вероятно ще извлече ползи от тези допълнителни условия. Ние имаме изключителен интерес от това да бъде засилен контролът на нашата граница“, добави Гяуров.

Според него новият пакт за миграцията ще бъде факт следващите няколко месеца. Той предполага една коренна промяна на шенгенските правила и тя отново е в наша полза.