От 15 ноември всички коли трябва да са със зимни гуми или 4 мм грайфер. От днес започна акция „Зима”, която проверява изхабени грайфери на гумите.

Засега няма да се налагат глоби, но след средата на месеца, ако сме с неподходящите гуми, може да има глоби от 50 лева, припомнят от КАТ. Миналата година по време на зимния сезон у нас са станали над 2300 катастрофи с 220 жертви.

Основната разлика между летните и зимните гуми е в сцеплението с пътната настилка при промяна на температурите и различните природни условия – като дъжд и сняг.

Снимка: bTV

Под 7 градуса по Целзий лятната гума се втвърдява и и губи основното си сцепление с пътя, обясни Иван Панчов - Асоциация на производителите, вносителите, търговците и вулканизатори на гуми.

Снимка: bTV

Той поясни, че на самите гуми е обозначено със специални символи, че те са зимни. Трябва да търсим знака с трите върха и снежинката, добави Панчов.

Снимка: bTV

Има разлика и при спирачния път в съответствие с класа на гумите – А е най-високият и е с най-къс спирачен път.

Клас G – наобратно има до 30% по-дълъг спирачен път.

„При заснежен път и 50 км в час, на лятната гума ѝ е необходимо с 30 м повече да спре, отколкото на зимната, с 6 метра по-късно спира при под 7 градуса и дъжд”, обясни експертът.

Снимка: bTV

Друг важен момент е и етикетът на гумата, който подсказва колко е икономията на горивото, която при най-висок клас може да достигне до 6 л на 1000 км. Също така тези гуми са и по-щадящи околната среда. На етикета е посочено и нивото на шума.

Снимка: bTV

Експертите посъветваха и гумите да се съхраняват правилно при смяната им. Основното е да се изчистят, измият и подсушат. След това е хубаво да се съхраняват на студено, сухо и проветриво място, като най-добре е при възможност да се използва хотел за гуми.

Вижте още във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement