Развива ли се туристическа дейност в къщите за гости у нас? Министерството на земеделието изнесе смущаващи данни. От 2015 г. са проверени 18% от къщите за гости, като от тях 110 имат направени актове за възстановяване на 10 милиона лева, а за 32 от тях има искане за пълно възстановяване.

Снимка: btvnovinite.bg

Основното нарушение е, че те не се използват по предназначение. При над 700 от тях ще бъдат направени проверки. Проверките ще бъдат направени от МВР, НАП и фонд „Земеделие”.

Снимка: btvnovinite.bg

„Участвах в орган, който взимаше решения финално, след като са извършени всякакви експертизи на много проекти по програмата за селските райони. Нито един от представителите на обществените организации, които ни викаха за публичност, нямаше възможност да се запознаем с проектите предварително”, коментира в „Тази сутрин” Любомир Попйорданов, председател на Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ).

„Напуснах официално и казах, че повече няма да се явявам на този фалшив комитет за управление. Написахме и писмо до Брюксел, че програмата не служи на своите цели. Видяхме, че се касае просто за строителство на малки хотели, които нямаха бизнес планове”, допълни той.

По думите му идеята е била „всичко да се претупа”.

Снимка: btvnovinite.bg

Според Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма не става въпрос за къщи за гости, а за къщи-касички.

„Става въпрос за организирано от властта изтегляне на европейски средства за богопомазани. Ако тръгнем към тези къщи-касички, ще видим, че зад тях стоят много пари. Тези хора са решили да изперат парите си. Някои от тях значително надхвърлят инвестицията, която е декларирана като такава. Изпрани са милиони”, заяви Румен Драганов.

„Къщите за гости, в които са инвестирали хора, които действително искат да развиват туризъм, са 62 000. Те са перфектни и хората не трябва да се страхуват да ходят там и да ползват продукта. В момента нанасяме огромна имиджова щета на най-добрите хора, които с ентусиазъм работят. Това е обида за туризма”, каза Драганов.

Екип на bTV влезе в една такава къща, за да разбере през какво са минали, за да усвоят евросредствата, и какви проверки са им правени.

Снимка: btvnovinite.bg

Светлана Ралева е една от собственичките на комплекс от къщи за гости в Родопите. Посреща и изпраща туристите си лично. Част от къщите са построени с евросредства по програма САПАРД преди 12 години. Отпуснатите пари са в размер на близо 290 000 лева.

Изискванията, за да се отпуснат евросредствата, били много стриктни, разказва  Светлана. Тя обясни още, че по време на строежа и след това са били подложени на тежки, ежемесечни проверки. Затова е шокирана как показаните къщи за гости на властта не са били проверявани.

Снимка: btvnovinite.bg

Светлана Ралева казва, че няма нищо против проверките, но те трябва да бъдат за всички, които са се възползвали от еврофинансиране.

"Чети етикета с Биляна Гавазова" е потребителската рубрика на "Тази сутрин" по bTV, която представя в дълбочина актуални теми за качеството на стоки и услуги, условията на пазара на труда, социални и образователни проблеми. Рубриката се ползва с висока степен на доверие и за кратко време се превърна в запазеното място в българския ефир за защита правата на потребителите.