Българските лекари се борят с коронавируса не само у нас, но и в чужбина. Във Великобритания в болници в момента се лекуват над 20 000 заразени. 

Д-р Валентина Михайлова практикува медицина от 25 години извън България, а от 10 години във Великобритания.

Снимка: bTV

“Аз минах през различни системи. Когато напуснах България, аз бях в Триполи няколко години и заминах за щатите и там минах през тази преса, през която минава всеки един източноевропеец, за да влезе в тяхната западна система. Аз вече го бях минала този път. Първата ми работа беше в Кингстън хоспитал. Нямах абсолютно никакви проблеми, те ме приеха като част от тях, въпреки че имах акцент”, казва д-р Валентина Михайлова.

Д-р Вал, както е известен сред колегите си е специалист уши, нос, гърло и практикува в болницата е Кембриджшир. В момента в района й има над 500 хоспитализирани с COVID-19.

Снимка: bTV

„Цялата система е много претоварена. В Лондон и околностите целите екипи са претрупани имат толкова много пациенти, толкова е препълнено с хора, че те не могат да поемат всички. Когато се обадят на имърдженси, те ги съветват за определени неща, но се поемат само най-тежките случаи, а тези другите се обръщат към нас“, обясни лекарят. 

Обстоятелствата и предпазните мерки налагат повечето прегледи да се извършват онлайн, като рецептите и контролът на лечението също става по електронен път.

„На онлайн консултациите, които правя във момента от 6 седмици, всеки втори пациент с когото разговарям  дава цялата симптоматика за COVID-19”, каза още д-р Вал.

Но той консултира и на първа линия. Въпреки недостига на консумативи и материали, протоколът за защита е железен.

„Дадоха ми такава маска. Облякоха ме в специален скафандър. Имаше две сестри отстрани, които внимателно ми сложиха ръкавиците, след това ми сложиха още една престилка. Дадоха ми две маски с шлем и аз тогава влязох при пациента. Той не можеше да диша, бореше се, не можеше да говори.“, спомня си д-р Михайлова.                                                                                  

Въпреки натовареното ежедневие, има нещо, което държи д-р Михайлова.

„Аз имам надежда, да и вярвам че нещата ще преминат след няколко седмици. Ето от всички пациенти, които съм консултирала онлайн 99,9 процента са били с COVID-19 , само един румънец стигна до Кингс Колидж, вчера говорих с жена му, вече е екстубиран и днес ще си бъде вече в къщи“, казва тя.

Д-р Михайлова и десетки други български лекари и медицински сестри продължават да изпълняват съвестно дълга си в тежките условия и се надяват той да бъде оценен както във Великобритания, така и в България.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация