Единни правила за поетапното отваряне на границите на ЕС, между държавите членки, и свързани с пътуването вътре в ЕС е обсъдила министърът на туризма на видеоконфенция с нейни колеги проведена този понеделник, стана ясно на дадения от нея извънреден брифинг в министерски съвет.

Това трябва да бъде съпроводено с единен протокол и правила, свързани със спазването на единни здравни стандарти за местата за хранене и правилата, които туристите трябва да спазват. „По този начин нашата работа ще е много по-лесна и хаосът ще бъде много по-малък“, каза Ангелкова.

„По отношение на единните здравни стандарти, имаше предложения  в различни посоки. Очакваме отговор от ЕК какво ще включват те - дали предварителни кръвни изследвания, дали под формата на декларация, дали здравен паспорт. СЗО изказа своите съображения по отношение на здравен паспорт, но все още няма яснота дали ще има такъв паспорт COVID-19“, разкри министърът на туризма.

„Предложих и колегите от другите страни ме подкрепиха, да се създаде т. нар. Европейски компенсационен фонд при пътуванията, който да може да подпомогне ликвидност на туроператорите и да гарантира защитата на потребителите. Така ще избегнем този затворен кръг за невъзможност да се възстановяват средства, което би довело до масови фалити“, разкри Ангелкова.

„Туризмът в целия ЕС и в целия свят се намира в тежка и безпрецедентна криза. Важно в момента, особено за нас като държава, в която туризмът заема 12% от БВП и ангажира 11% от работещите, - всеки един със своите действия е важен, за да промотираме България като туристическа дестинация. Важно е са обединим усилията си като местни власти и бизнес, за да отстояваме своите интереси с оглед максимално бързо възстановяване след кризата“, смята министърът на туризма, която е срещнала подкрепа от своите колеги.

На срещата е било обсъдено и създаването на Възстановителен план след започване на бавното възстановяване след излизането от кризата с вируса. „Настоях туризмът да има своето видимо и ключово място, като се обединихме около цифрата – 20% от европейските средства да бъдат целево насочени към туризма“, заяви Ангелкова.

„Поисках ясни критерии за разпределянето на тези средства, които да бъдат на принципа на солидарността, както и ад има отделна бюджетна линия и грантови схеми, които да бъдат насочени към туризма, и които да могат да се използват както от бизнеса, така и от държавата и местните власти. Преди тази криза бизнесът не можеше да ползва директно грантови схеми, но тъй като ситуацията се промени, смятаме, че това е ключово", допълни министърът на туризма.

Грантовите схеми ще обхващат както туроператори, така и хотелиери, така и ресторантьори, екскурзоводи и оператори, каза Ангелкова

Планираме от 15 юни да започне подготовката и от 1 юли да стартира активен летен сезон, съобщи още министърът на туризма. Цялата подготовка и планиране вървят в тясно сътрудничество в Националния оперативен щаб.   

Предвидени са много мерки за стимулиране на родния туризъм като облекчаване на издаването на визи за гражданите на Русия и Турция. Друга мярка е насърчаването на чартърните полети, но то зависи от поетапното отваряне на границите в ЕС.

Преговаря се с концесионерите и наемателите на плажовете да се пуснат повече свободни места на ивиците край морето, както и да се намаляват цените и шезлонгите, но това зависи от много фактори. Някои са откликнали с готовност, но при определено намаляване на концесионната такса, а при други няма капацитет за това. Предстоят няколко срещи през следващите два дни с концесионерите и ще имаме яснота кои плажове ще се включат в тази мярка, заяви Ангелкова.

Ще бъдат взети всички мерки за предотвратяване на разпространението на COVID-19 в тясно сътрудничество с щаба и това вероятно ще доведе до препозиционирането на чадърите и шезлонгите на плажовете, за да се спазва социална дистанция, а също така може да има отражение и в заведения и хотели.

В министерството се изготвят няколко варианта за ваучерите за почивка у нас, които трябва да стимулират родния туризъм, като се предлага те да не покриват цялата сума за ваканцията, а само процент.

По данни на министъра на туризма само 10% от заведенията и хотелите са пострадали толкова от кризата, че не планират да отворят за летния сезон.

48% от подалите от подалите заявления по програмата 60:40 са от хотелиерския и ресторантьорския бизнес, съобщи министър Ангелкова. 

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19