Признаването на еднополов брак у нас идва от правото на свободно движение на граждани в ЕС. Това обясни адвокат Христо Христев по повод решението на Софийския адмнистративен съд да даде право на французойка и австралийка, сключили брак във Франция, да живеят като законно семейство в България.
Мириама Диало и Кристина Палма се местят у нас, защото Мириама е изпратена да работи тук. Имиграционните власти у нас отказват разрешение за постоянно пребиваване на австралийската гражданка, въпреки брака ѝ с гражданин на Европейския съюз, каквато е французойката Мариама. Те завеждат дело срещу отказа и казусът за тях приключва благоприятно.
Те са щастливи у нас, споделят, че имат много приятели и дори са си купили къща на село. Повече вижте във видеото:
Ако това решение бъде обжалвано и ВАС излязат с решение, че отхвърлят този брак, това е нарушение на правото на ЕС, заяви адвокатът. По думите му това решение на Европейския съд не задължава България да приеме тези бракове.
Христев обясни, че Европейският съд за правата на човека предвижда, че ако дадена държава-членка не позволява бракове между лица от един и същи пол, то тя трябва да им осигури друга правна форма, която да урежда техните отношения като семейство.
Адвокатът уточни, че ако българи сключат такъв брак в друга страна от ЕС, те няма да получат пълните права на семейство у нас, но могат да претендират поне за някои допълнителни привилегии – например наследяване, право на издръжка и др. Според него България в никакъв случай не се е отказала от суверенитета си, но когато влизаш в едно такова обединение като ЕС, ти доброволно се съгласяваш да ограничиш донякъде своя суверенитет и да споделяш с останалите общи законодателни практики.