Адв. Велислав Величков: Всички чакат 30 септември и решението на КС, дотогава сме и.ф. съдебна власт

„Махнахме Гешев, ще махаме Сарафов... въпросът е какво правим после“, коментира Роман Василев

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  08:36 ч. 23.07.2025 г.

Освен пожарите, нещо друго тлее и завзема все повече площ у нас  – протестите в подкрепа на арестуваните варненски кмет Благомир Коцев и общински съветници, които имат едно основно искане – да живеем в правова държава, в която съдът и прокуратурата действат обективно.

Във вчерашния ден софиянци излязоха на протест с искане всички, които са на ключови позиции с изтекъл мандат, да бъдат сменени с редовно избрани. Демонстрацията беше срещу оставането на Борислав Сарафов на поста изпълняващ функцията главен прокурор. Тя блокира „Орлов мост“ в късните часове на деня, като преди това започна от Съдебната палата.

По тези теми в предаването „Тази сутрин“ говорят адвокатът от инициативата „Правосъдие за всеки“ Велислав Величков и Роман Василев, който е бивш заместник-градски прокурор на София.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„От 2013 г. у нас има един човек, който не просто е по-голям от закона, а и си решава, че може да се тълкува закона, да не се изпълнява закона, да се променя по всяко време. Пред това беше една цяла партия, но сега е по-скоро един човек и най-големият проблем е неговата изключително груба намеса в съдебната власт. Зарад него и бяха протестите вчера – някой реши, че Борислав Сарафов може да бъде вечен главен прокурор и, сгазвайки закона, след изтичането на шестте месеца, в които той може да бъде изпълняващ функциите, просто решиха, че Боби си остава, защото законът го бил заварил в това положение“, заяви Велислав Величков.

И уточни, че тези шест месеца започнаха да текат след като Сарафов вече беше и.ф. главен прокурор, така че „няма как законът да го завари в това положение, шестте месеца започнаха оттогава и в момента ние сме и.ф. съдебна власт – всички важни хора в съдебната власт са с изтекли мандати“.

Роман Василев обясни, че важното в случая не са имената на главния прокурор.

Снимка: bTV

„Аз имам малко по-друго виждане. В закона беше казано така – до 21 юли трябва да имаме но Висш съдебен съвет, така беше записано. Оттук насетне има съответния 6-месечен срок, който действително не може да бъде с едно лице повече от 6 месеца, но 240 човека решиха да променят, в бързината, да махнем този или онзи. Махнахме Гешев, ще махаме Сарафов...“, каза той.

И уточни, че същото важи и за „завареното положение“.

Велислав Величков се обърна с въпрос към него – „кой има право да тълкува закона“, като и двамата се съгласиха, че ВСС няма подобни правомощия.  

„Двете ръце на едно тяло за прокурорска колегия и съдийска колегия, главата е пленумът на ВСС. Той не се събра по този въпрос, прокурорската колегия реши, че Боби остава, а съдийската колегия реши, че трябва да изпълни закона, г-н Чолаков се оттегли в отпуск и сложи двама заместници. Очевидно всички чакат датата 30 септември, но интересно защо“, каза още Величков.

И поясни, че тогава очаква да стане ясно как ще се произнесе Конституционният съд и дали ще се възстанови процедурата с единствения кандидат, или ще трябва задължително да се избере нов състав на Висшия съдебен съвет и да се стартира нова процедура, като същото важи и за председателят на Върховния административен съд.

А Роман Василев обясни, че двете колегии (съдийската и прокурорската) имат сериозни различия в разбирането на закона, въпреки че по-рано се съгласи, че не може да става въпрос за тълкуване.

Какво още коментираха двамата вижте във видеото към материала.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK