Една от основните банки в Италия въведе нов модел на работа точно преди Коледа. Той предвижда намаляване на работната седмица на 4-дневна при 9 часа работен ден и увеличаване на възможността за работа от вкъщи на 120 дни в годината.
Не са предвидени промени в заплащането.
Новият организационен модел предвижда възможност за работа от вкъщи на доброволни начала до 120 дни в годината, средно по 10 дни на месец. Ще се получава и надбавка за ваучер за храна от 3 евро на ден и кратка седмица от 4 дни по 9 работни часа при равно заплащане, на доброволен принцип и съобразено с техническите, организационни и производствени изисквания на банката.
Нововъведенията ще влязат в сила през януари 2023 г., като ще бъде пуснат и пробен период в около 200 филиала. В Италия банката има 74 000 служители, които ще могат да се възползват от новите възможности.
От банката изтъкват, че новият модел на организация на работата "отговаря на необходимостта от съчетаване на баланса между професионалния и личния живот на служителите и демонстрира внимание към тяхното благосъстояние, чрез иновативни решения на методите на работа".
Това решение намира контекст в желанието на все повече италиански компании да подобрят корпоративното си благосъстояние и да се доближат до компаниите от Северна Европа. През последния месец компании от различни сфери решиха да наложат нов модел на работа. Някои от тях предвиждат и възможността, отново без промяна в заплащането, за съкращаване на работния ден в петък, което позволява на работниците да приключат работа по-рано.
Въпреки петмесечните преговори със синдикалните организации, липсва консенсус по цялостното съдържание на промените.
Синдикалните организации настояват за еднакво третиране на всички служители и подчертават, че към момента липсват технически средства, които да позволяват реално прекъсване на връзката в края на работното време при работа от вкъщи. Настояват и за увеличаване на стойността на ваучера за храна за всички служители, както и да бъдат предвидени компенсации за разходи за енергия и интернет връзка.