Зад гърба си младият цирков артист Олег Александров все още няма признания и рекорди, но се сблъсква със смъртта – лице в лице.
Ще го видите във въздуха със спиращи дъха акробатични номера, защото той не се страхува да лети високо. Не се бои и да застане на сантиметри от мечка.
„Да работиш с кучета дори е по-опасно, отколкото с мечки. Те могат да ти захапят пръстите. Даваш им къс месо и веднага „ам, ам, ам”, сподели Олег Александров , потомствен акробат и дресьор.
„Майка ми е въздушен акробат. Когато е била бременна, тя не е спирала да тренира до петия месец и на практика да лети с мен във въздуха. А на манежа стъпих за първи път, когато бях на 4. Заедно с баща ми направихме музикален номер. Аз стоях на главата му, свирейки на флейта”, спомня си Олег.
И така циркът се превръща в живот за 29-годишния Олег. По-опасна за него обаче се оказва не дресурата на хищници, а височината. 2 юни 2017 г. е преломна дата за цирковия артист. По време на репетиция преди поредния спектакъл пада от 18 метра.
„Дойдох в цирка и започнах да подготвям уредите, въжетата. Понякога артистите също го правят. Платформата се оказа обаче недостатъчно стабилна. Нямах късмет и просто полетях директно към земята. Останах по чудо жив. Счупих много кости. Всичко стана случайно. Може би до някаква степен бях невнимателен, защото в такъв момент трябва да си концентриран, особено когато се намираш на подобна височина”, каза младият мъж.
Следват операции и продължително лечение в Германия, а лекарите му казват да забрави за цирка. Нито за миг обаче той не се отказва от мечтата си. И едва година и половина след инцидента, Олег се изправя на крака. Готов отново да полети във въздуха. Без страх.
„Първата половин година бях в инвалиден стол. После три месеца с патерици и още три-четири месеца ми бяха необходими, за да започна да се движа свободно. Никой не вярваше, че ще мога да се възстановя. Беше много труден период. Но не загубих надежда. Може би около година се възстановявах. Обичам да го правя това. Просто ми харесва. Аз живея с цирка. И той живее вътре в мен”, заяви Олег.
Следващото предизвикателство за Олег ще бъде на цирковата арена в София, когато през март той и трупата на „Болшой цирк” ще се срещат с българската публика.
„Всяка страна има различен манталитет. Например, когато бяхме в Япония, там хората не аплодират. В този момент си помислих, че не съм изпълнил номера така, както трябва. Почудих се защо не ни аплодират. Но после разбрах , че така правят японците. Много ще ми е любопитно как ще ни посрещне българската публика. Интересен ми е начинът , по който говорите, как ще реагирате на нашите номера”, заяви младият артист.
Българската публика ще има възможността да се наслади на изключителния двучасов спектакъл на „Балшой Московскии цирк” в края на март – на 21 март в Русе, 24 март в Пловдив и 26 март в София.