Млад мъж от Румъния, чийто живот беше спасен от български лекари, се върна след повече от две години в България, за да благодари лично на медиците. Той и цялото му семейство организираха специална изненада за лекарите спасители. Вижте трогателната среща в поредицата „Спасените“.

През 2021 година в поредицата „Спасените“ ви разказахме за 23-годишния Александру, който прекара повече от три месеца във ВМА с минимални шансове да оцелее. Армия от лекари успя да го спаси и да го вдигне на крака.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

Две години и половина по-късно чудото, което сътвориха лекарите, не е забравено. Напротив - спасените винаги намират начин да благодарят на своите спасители. В един късен следобед получих това съобщение:

Снимка: bTV

Срещаме Александру и цялото му семейство в 7:30 ч. сутринта пред ВМА.
Алекс отново е командирован в IT-компания у нас, а родителите му и по-малкият му брат са дошли специално от Италия, за да кажат „Благодаря“ на лекарите спасители. Първата им среща е с екипа на интензивното отделение, който полага първите животоспасяващи грижи за Алекс.
Приготвили са торта с надпис „Благодаря“, както и икона за проф. Николай Петров.

Снимка: bTV

Снимка: bTV


„Моята майка се е молила за живота ми в катедралата „Свети Александър Невски“. И когато лекарите са казали, че е възможно да не ме спасят, тя всеки ден се молила за чудо. Тази икона е олицетворение на нашата история и на това, през което минахме. Но най-вече е символ на чудото и на спасението“, разказва Александру.

Снимка: bTV

„Този път сълзите са от щастие. Благодарна съм на лекарите, че направиха чудо. Ако сега стоя до своя син, то е благодарение на тях“, допълва майка му Михаела Гафиуч.

През 2021 година проф. Николай Петров описва случая „Александру“ като неспасяем.

Снимка: bTV

„Действително на няколко пъти ние почти бяхме загубили надежда. Това ни се случва доста често между другото, но екипът е корав. В такива случаи правим нещата по протокол и се надяваме на Господ. Така че, този подарък го приемам като Божия намеса за неговото оцеляване. Тук беше въпрос на оцеляване. 60 дни битка. Колегите дадоха всичко от себе си. Чувството да си полезен е велико“, разказва проф. Николай Петров, началник на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение във ВМА.

Снимка: bTV

„Това е най-малкото, което мога да направя. След всички тези усилия, които те са положили за мен. Просто лично да дойда и да им кажа „Благодаря“. И по-важното – да покажем на хората, че надежда винаги има. Знайте, че има надежда дори и в най-безнадеждните ситуации, като моята“, допълва Александру.

Следващата спирка на Александру и семейството му е в Клиниката по гръдна хирургия.

„Веднага след престоя му в реанимация, той дойде в нашия екип. Беше трудно, беше почти неадекватен. Всички сестри, санитари и лекари действахме с много усилия и вярва. Майка също помагаше по всякакъв начин“, разказва старша сестра Лорета Колева.

Снимка: bTV

„Много добре си спомням Александру, има пациенти, които всеки един лекар помни за цял живот. Дни наред той беше пациент номер едно. С него започваше и завършваше всеки един работните дни на екипите, за което благодаря на всички колеги“, разказа д-р Светлин Николов, Клиника по гръдна хирургия във ВМА.

Снимка: bTV

Семейството посещава и Клиниката по физикална и рехабилитационна медицина на ВМА, където лекарите вдигат Александру отново на крака.

„Когато дойде време да изпишем Александру и да обсъдим връщането му в Румъния, те решиха той да се прибере вкъщи. Тогава всъщност консулът влезе при нас и ни каза: „Само няколко месеца преди Нова година ние бяхме уговорили погребална фирма и всички съпътстващи атрибути, така че да доставим тялото на Александру вкъщи. И сега - не мога да повярвам“, разказва доц. Любина Веселинова, началник на Клиниката по рехабилитация.

Снимка: bTV

Цялата история и трогателните моменти от срещите на Александру с лекарите гледайте във видеото.