Двама от евакуираните от Судан българи вече са на българска земя. Ясир Махмуд, който стана и жертва на въоръжено нападение, и д-р Насрадин Мохамед Юсеф. И двамата евакуираха съпругите си, но останаха в размирната страна. Защо не тръгнаха с тях?

„Ситуацията беше критична... и много ужасна. Не можехме да излезем от вкъщи – да си вземеш хляб или други необходими неща. Страх. Ако излезех на улицата, могат да не нападнат или да те застрелят. Възможно е да падне и бомба при въздушен удар. Хората умират“, разказва за преживяното д-р Насрадин Мохамед Юсеф.

Съпругата му успява да напусни страната през първите три дни от конфликта, въпреки риска. Той обаче остава в страната, защото има много неща за довършване там. Когато вижда обаче, че конфликтът излиза извън контрол, той също решава да се евакуира.

„Навсякъде има въоръжени банди и се стреля. Войските не стрелят по хората, но въоръжените банди стрелян директно и нападах хората, за да ги ограбват. Ние бяхме заедно с един сирийски гражданин и двама суданци от енергото – оправяхме тока. В този момент мина една въоръжена банда, обраха ни – взеха ни парите и телефоните, дори колата ни взеха. И ни оставиха. Ние се прибрахме пеша, но поне бяхме живи и здрави“, споделя и Ясир Махмуд.

Предишният ден той изважда международния си паспорт от автомобила и това му помага да напусне страната. От самото начало на конфликта обаче помага в извеждането на други хора от страната.

„Имах възможност – разполагах с кола и достатъчно гориво. Останах последен, защото трябваше да изведа от столицата по-възрастните си роднини. Тях ги закарах в судански градове, които са далеч от военните конфликти. След това аз се евакуирах в България“, казва още мъжът, който се занимава със земеделие. Той има оранжерии, които е изоставил в момента.

И двамата благодариха на посланика ни в Кайро, както и на всички служителите на външно министерство, които са помогнали в евакуацията на хората с българско гражданство.