Държавата прави поръчка за противогрипни ваксини една година предварително, а в България традиционно имунизационното покритие е слабо. Така заместник-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести – проф. Ива Христова обясни в „Тази неделя“ липсата на препратите в аптечната мрежа.
По думите ѝ у нас от години има кампания, която осигурява безплатни противогрипни ваксини за лицата над 65 г., като за 2020 г. са поръчани повече бройки в сравнение с миналата година.
„Огромният интерес е заради COVID. Само че миналата година нямаше такава идея. И независимо, че бяха поръчани десетки хиляди повече дози – се оказа, че ваксините не са достатъчни“, обясни проф. Христова и допълни, че държавата води преговори за осигуряването на още бройки.
Тя беше категорична, че ваксината за грип е специфична и не може да повлияе срещу коронавирусната инфекция. От друга страна, заразяването с грип отслабва организма и той става по-податлив за други вирусни инфекции.
„Сред хората, посещаващи нощни заведения, има най-голям процент на заразени с COVID-19. Няма много епидемиологични взривове в нощни заведения, но където има – процентът е твърде висок, 41%. Това е най-високият процент в сравнение на офиси и предприятия“, обясни експертът защо се е стигнало до мярката със затварянето на нощните заведения в София и други градове в страната.
По думите ѝ ако след две седмици спадне процентът на новозаразени, заведенията ще се отворят, но ако има ръст – те ще останат затворени.
Проф. Христова обясни, че няма цялото население да преболедува коронавирусната инфекция, защото около 5% имат имунитет срещу заразата.