Грузия е на път да избере новия си президент. Това ще се случи днес за първи път с избирателна колегия, а не чрез народен вот.

Причината - конституционна промяна, приета от грузинското правителство през 2017 година.

Какво се очаква да се случи днес в деня за избор, за заявката на сегашния президент Саломе Зурабишвили, че няма да напусне поста си и за Грузия преди и сега - следва разговор с директора на Института за развитие на свободата на информацията в Тбилиси.

Парламентарните избори бяха спечелени от управляващата партия „Грузинска мечта“ в края на октомври.

Опозицията ги смята за фалшифицирани, а президентът Саломе Зурабишвили за нелегитимни. На този фон продължават националните протести в страната.

Това се случва, след като партията „Грузинска мечта“, която управлява страната от 12 години, обяви, че замразява преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 г.

„Доста е напрегната обстановката. Има постоянни протести срещу решението на, не бих го нарекъл правителство, защото за нас е нелегитимно, не е признато от западните ни партньори само от съседите, от Унгария и някои латиноамерикански държави са признали резултатите от изборите. Имаше голяма измама, имаше кражба на гласове, масова кражба на гласове, масово купуване на гласове от управляващата партия“, посочи Гиорги Кладиашвили, директор на Института за развитие на свободата на информацията в Тбилиси.

„Господин Бидзина Иванишвили беше лидерът на опозицията по време на изборите през 2012 година. Когато опозицията спечели изборите, той беше лидерът на коалицията на опозиционните партии и стана министър-председател. Сега е почетен председател на „Грузинска мечта“. Той е единственият човек, упълномощен да предложи кандидатурата на министър-председател. Той няма никаква официална позиция, но е отговорен за всички решения, основно той решава, реално той е превзел държавата, всички правителствени институции. Той решава кой ще бъде назначен като министър-председател, като председател на парламента или като министри. Повечето позиции на министрите са заети от негови съюзници. Той е човек от бизнеса, имаше банка и неговите банкери са в икономическия сектор или в правоохранителните органи, неговите лични служители като бодигардовете отговарят за правоохранителните органи“, добави той.

Снимка: bTV

„Направил е богатството си в Русия. Той е руски олигарх, руски милиардер и сегашните процеси са или дирижирани от Русия, или са свързани с Русия, защото изказванията на високопоставени хора в Русия, включително и на Путин, на шефа на външното разузнаване, на външния министър и т.н. подкрепят сегашните процеси в Грузия, имам предвид режимът, който контролира ситуацията в Грузия, който управлява Грузия“.

Повече от 100 000 граждани на Грузия протестират на главните улици в Тбилиси всеки ден. Искането е за нови избори с международно контролирани наблюдатели, за да има честни и прозрачен вот.

„Постоянните протести може да доведат до крачка назад от страна на правителството. Наричам го режим, защото има сериозна икономическа криза в този момент, да не говоря за политическата криза. Те не могат да контролират ситуацията за дълго време. Дипломатите напускат, в публичния сектор има много хора, които протестират и също напускат работа дори в правоохранителните органи, във министерството на вътрешните работи, министерството на отбраната. Те имат много нестабилна ситуация в държавните служби. Бизнеси също протестират“, допълни Гиорги Кладиашвили.

„Обстановката ще е много напрегната. Сегашният президент има най-голямата легитимност сега, защото нямаме парламент, който да ни донесе тази легитимност от международната и дори местната общност. Тя каза, че няма да напусне поста си. Дали ще се използва сила, за да я накарат да напусне или не – ще видим. Това ще ожесточи протестите“, посочи преподавателят.

Снимка: bTV