Днес отдаваме почит към паметта на големите българи, строители на съвременна България. А делото на будителите продължава чрез техните наследници. Такава е и историята на Лазар Хадживълчев – наследник на рода на Михаил Банов, от който произлиза първият български будител Паисий Хилендарски. 

Основоположник на Българското възраждане – с тези думи описват автора на „История славянобългарска“ – Паисий Хилендарски. Неговото име днес носят стотици училища и храмове из България. А делото на големия будител продължава – чрез неговите наследници.

„С тази книжица в торбата, която той написва, тръгва из България. И тази книжка успява да се препише в блзио 60 копия. Той е будител, най-пръв, приет от цялата наша историография, като начало на тази будителска кохорта, която се появява след него. Нашият род се помни от 1680 г. Тогава се е родил нашият родоначалник, така да се каже – Михаил Банов“, казва Лазар Хадживълчев, наследник на Паисий Хилендарски

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Той събира над половинвековната история на своя род през последните 50 години. А по този начин изпълнява завещанието на своя баща.

„Действително не е лесно това проследяване, също така както навремето Паисий е трябвало да проследи цялата българска история от нейното създаване. Ние сме били едва ли не първата държава в Европа. Но това, че до 1680 година няма никаква идея къде е откъде е нашият род, откъде той се движи, за да се скрие в дебрите на Пирина. Той първо остава в Добринище и след това се преселва в близкото селище, което по-късно добива името Банско. А нашите хора тогава са се казвали Банови.  

Баща ми записва всичко това, печати. Имаме една чудесна родословна стълбица от онова време. Когато аз започнах да пиша, трябваше да вмъкна и новите поколения и да създам една нова родословна история на целия ни род. Това са около 15 поколения“, разказва Хадживълчев.

Не всички в Паисиевия род обаче се посвещават на духовното. В 14-те поколения събрани в родословното дърво, място намират и търговията и изкуството.

Вижте повече във видеото!