В поредицата „Наоколо“ ви срещаме с бившата състезателка по художествена гимнастика Антоанета Витале. Тя намира любовта в Италия. Открива себе си в Япония и става посланик на българската култура там.

Когато е на 5 г. стъпва за първи път в залата за художествена гимнастика. Това преобръщане живота ѝ. Изкачва я до подиума на славата. Отвежда я до земята на самураите, среща я с любовта и я закотвя в Средиземноморието, където преоткрива сладостта на живота.

Антоанета Витале
Снимка: btvnovinite.bg

„Израснала съм заедно с Мария Петрова, Дияна Попова, Мария Илиева. В края на спортната си кариера през 93-та година имах шанс да вляза в националния отбор. В Букурещ през май 93-та година отборът спечели един златен и два сребърни медала и до там“, разказва Витале.

Антоанета Витале
Снимка: btvnovinite.bg

Същата година, малко преди Европейския трофей, Антоанета отпътува за Япония. Още тогава усеща тази страна по особен начин, но не предполага, че 25 години по-късно там ще открие своя Икигай и ще се превърне в посланик на българската култура там.

„Град Мураяма беше домакин за българския национален отбор по художествена гимнастика за предстоящите тогава олимпийски игри в Токио 2020. В град Мураяма те посрещаха българския отбор за 4 години – целия олимпийски цикъл, и имаха нужда от човек, който да подкрепя този отбор и японците. Не само да знаят, че подкрепят българския отбор, но и да се докоснат до българската култура чрез мен“, споделя бившата гимнастичка.

Антоанета Витале
Снимка: btvnovinite.bg

Именно благодарение на Антоанета и едно ново японско приятелство до българските златни момичета стига поканата град Мураяма да бъде домакин за олимпийската им подготовка.

„Чрез различна проекти, аз имах възможност да представя българската култура. Изплеснаха 5 рецепти. Серия с видео рецепти в YOUTUBE, чрез които аз разпространих българската кухня. Учех ги да правят мартеница, помагах им когато изучаваха българския химн, защото те държаха да го пеят, когато дойдат момичетата“, спомня си Витале.

Медиите в Япония са много впечатлени и отразяват всичко, свързано с България. Само за две години, благодарение на нея, има над 250 материала в печата, радиото и телевизията за България. Антоанета потапя японците в българските традиции, но и те ѝ предлагат гмуркане в Изтока.
Времето, прекарано в Япония, е вдъхновение, но 20 години от своя живот Антоанета споделя с Италия. Там са съпругът и децата ѝ.

Художествената гимнастика носи страст, любов, смисъл и кауза в живота на Антоанета. Японците казват, че който е успял да открие какво му носи всичко това в живота, е открил своя икигай, а за италианците това са съставките за сладък живот.