Има нарастване на доброволците, които даряват кръв у нас, но все още не можем да стигнем стойностите, които Световната здравна организация изисква. Според тях 50 на 1000 души е нормата за доброволни кръводарители, а в България са едва 25 на 1000. Самите кръвни центрове у нас казват, че недостиг има.

Оттам обясняват, че когато дойде пациент, му се иска картон за кръводарители и изключение се прави само за тежките случаи и деца с таласемия.

Майка на 5-годишно момче с вродена анемия обясни, че понякога се налага преливане на кръв на всеки 10 дни.

„Много е важно да не се чака кръвта. Липсата на хемоглобин при децата, който доставя кислород до всички органи, е опасно за развитието им. Те стават вяли, нямат апетит и не искат да правят нищо“, каза Илияна Първанова.

Тя добави, че на тях не им се е налагало да чакат много – 5-6 дни, заради кръвната група на сина ѝ, която е А+.

„Има случаи на семейства обаче, които чакат по 15, а понякога и повече дни“, обясни Първанова.

Тя наблегна и на начина, по който се случва всичко и че понякога в друг кръвен център в друг град може и да има нужната кръв, но детето пак се налага да чака.

„Може би трябва да се измисли как да се случи колаборацията между тези центрове и семейството да не чака нещо, което реално го има в страната“, коментира още Първанова.

Председателят на Българската организация за доброволно кръводаряване Стефка Попова-Лазарова пък добави, че кръводаряването трябва да е доброволно.

„Така е най-безопасно, защото дарителите сами казват какви са им противопоказанията“, обясни Лазарова.

Тя добави и че липсата на информация е в основата да няма достатъчни дарители. Иначе когато има кампании, се вижда, че те не отказват, добави Лазарова. 

Чрез приложение пък може да се следи къде и как има нужда от кръв и как може да се дари.

Вижте целия разговор във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement