От началото на годината до момента кръв във Военномедицинска академия (ВМА) са дарили над 3000 души, като около половината от тях са военнослужещи. Някои от униформените са дарявали по 10-15 пъти. Това съобщава проф. Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна хематология на болницата.
Всяка година на 14 юни се организират различни инициативи за насърчаване на безвъзмездното кръводаряване. Именно това е и една от мисиите на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА. Тазгодишното мото на кампанията е: „Дaрявайте кръв, дарявайте плазма, споделяйте живота, споделяйте често“
„Кръводаряването променя живота на хиляди пациенти на ВМА всяка година. Нуждите са ежедневни. За различни тежки операции, за пострадали при пътни инциденти, за пациенти с онкологични заболявания и т.н. Ситуациите са колкото разнообразни, толкова и повтарящи се.
В днешния ден е важно да благодарим на всички, които ни помагат в битката за човешкото здраве и живот, дарявайки кръв доброволно и безвъзмездно“, заяви проф. Румен Попов, началник на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА.
Кръвният център на ВМА е създаден точно преди три десетилетия. От началото на 2023 г. започна пълна реконструкция на сградата, което от своя страна изправя екипа пред ново предизвикателство – реорганизация на работния процес, която да не възпрепятства по никакъв начин основните му дейности.
„Работим при пълна мобилизация, така че да не бъде засегната както работата ни с кръводарители, така и останалите ни дейности, свързани с пациентите на ВМА, тъй като при нас се извършват в пълен обем и имунохематологичните им изследвания. От началото на годината за лечението на наши пациенти са експедирани над 3400 единици кръв и кръвни продукти“, отчете още проф. Попов, подчертавайки че болницата многократно е помагала и ще продължи да помага на пациенти и от други лечебни заведения, нуждаещи се от кръвопреливане.
Той акцентира върху сигурността и качеството на тези продукти. Затова и в Кръвния център на ВМА залагат на строгия подбор на кръводарителите, професионалните грижи за всеки един от тях – преди, по време и след кръводаряването.
Световният ден на кръводаряването – 14 юни, има за цел да подчертае необходимостта от този високохуманен акт 365 дни в годината, за да се поддържа навременен достъп до безопасно кръвопреливане, както и да вдъхновява все повече хора за социална солидарност, обясняват още от болницата.
Всеки, които желае да е дарител, може да го направи между 8:00 и 16 часа в Кръвен център-ВМА. За допълнителна информация: 02/9225506.