Тази седмица изгоря безценно природно богатство в две от най-красивите български природни забележителности – Драгоманското блато и Дуранкулашкото езеро. 

Драгоманското блато е най-голямото карстово блато в България. Площта му е 350 хектара, което е приблизително площта на около 480 футболни игрища.

Обитавано е от 256 вида птица, 126 от които гнездят тук. Сред тях са два световно застрашени вида – белооката потапница и ливадния дърдавец. Драгоманското блато попада в две защитени зони от „Натура 2000“. От 1996 г. за възстановяването и опазването на блатото се грижи Сдружението за дива природа „Балкани“.

Пожарът през нощта на 22 януари унищожи около 80% от растителността в блатото. Гнездящите в района му прелетни птици вече нямат дом.

Защитената местност Дуранкулашко езеро е сред най-добре запазените крайбрежни влажни зони в България. От международно значение е за опазването на над 260 вида ендемични, редки и защитени от изчезване растения и животни, които се срещат на територията на местността.

Езерото е единственото доказано досега находище в България за съхраняване на див шаран. Най-голяма е важността на Дуранкулашкото езеро за опазването на птиците. Пожарът унищожи 60 дка тръстикова растителност. Не са установени бедстващи животински видове, но пожарът поставя в риск зимуващите в езерото птици.

Вижте във видеото коментара на еколога Андрей Ковачев!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement