Какво ни казаха държавниците в новогодишната нощ? Какви бяха думите им…, а лицата им?
Анализ на речите направи психологът Росен Йорданов.
„Темата за щастието в България е особено лошо преекспонирана и особено неприятно поднасяна непрекъснато. Щастието е преди всичко субективен феномен – то се фокусира върху това как интерпретираме реалността и как я смиламе за себе си. Винаги ще има външни сили, върху които нямаме контрол, но чрез външните митове, историите и легендите хората се опитват да се предпазят от хаоса. Начинът, по който ние интерпретираме тази реалност, се отразява на нашето усещане за благополучие”, посочи Йорданов.
Според него речта на президента Румен Радев стимулира нещастието.
„Политиците в целия свят се опитва да спекулират или да провокират две неща у хората – страховете им, недоволството им и в много редки случаи надеждите им и положителните очаквания. Президентът упорито, откакто е започнал мандата си, се опитва да накара българите да се чувстват нещастни – не недоволни, не непокорни, а нещастни. Може би това е концепцията, която са му задали хората, които стоят зад сцена. Поражението върху националното съзнание, върху това как разбираме себе си и как се чувстваме, се дължи до голяма степен на хората, на които им е дадена възможността публично да говорят пред повече хора”, коментира Йорданов.
Психологът се отнесе критично и към речта на лидера на БСП – Корнелия Нинова.
„Тук имаме опит за усмивка. В интериора и декора присъстват изключително много поздравителни картички, имаме елха… Не мога да се отърва от усещането, че това е някакъв задграничен революционен център, в който се отправя такова революционно послание”, анализира психологът.
Що се отнася до речта на председателя на НС Цвета Караянчева, тук Йорданов отбеляза: „Думите говорят едно, лицето изразява съвсем различно нещо. Къде е усмивката? Спазва безумната традиция на български държавници години наред – да ни говорят с този тон като президента. Едва ли не е пред археологически разкопки”.
Чуйте още във видеото!