Налага ли ни Брюксел несъвместими социални норми? Използват ли се политиките за равенството между жените и мъжете във всички сфери за прокарване на т.нар. „джендър идеология“?
Ден след 14 февруари, тази седмица Гърция стана първата страна с преобладаващо православно християнско население в света, която узакони еднополовите бракове. И докато за едни тази новина се превърна в повод на радост, стотици продължиха да се събират в Атина срещу новоприетия закон.
Така дебатът не само за ЛГБТИ общността, но и за равноправността между половете в рамките на ЕС отново излезе на преден план. А bTV продължава да търси отговор на въпроса: Истина ли е, че европейските политики за равенство се използват за прокарването на „джендър идеология?“.
„Всичко започна още през 1997 г. с дебатите за еднаквото заплащане на труда при мъжете и жените. Това беше и началото на дебатите в рамките на Евросъюза за равноправието между половете и последвалото масово обсъждане за поставянето на този дебат под грешния термин „джендър идеология“. Но един от основните аспекти тук не е прокарването на определена идеология, а справянето с помощна на правните норми да не се стига до директна или индиректна дискриминация и най-вече да не се стига до преки обиди“, обяснява Катарина Милър, председател на Асоциацията на жените адвокати в Европа.
Стратегията за равенство между половете на ЕК под ръководството на Урсула фон дер Лайен е до 2025 г. да гарантира защитата на жените у дома и на работното им място. Тази политика цели да премахне насилието, основано на пола, неравенството на пазара на труда, преодоляване на разликите в заплащането и постигане на баланс между половете в политиката и ръководните длъжности. За Катарина Милър на преден план трябва да се измери реалния положителен ефект от вече установените права.
„Като адвокати ние приемаме различните политики за равенство на ЕС, за т.нар. леко право, но те са от изключителна важност за ежедневието на всеки гражданин и са в състояние да го променят в една или друга посока. Например ако влезете в дадена стая, температурата вътре се отразява различно на мъжете и на жените, защото биологично жените имат наклонност да им е по-студено и затова е важно да разглеждаме различията във всички аспекти от ежедневието ни“, казва още Милър.
„Но вярно също така, че тези малки промени, за да бъдат устойчиви, е необходимо да се случват постепенно, затова и със сигурност равноправието между половете трябва да бъде представяно като нещо нормално, като част от ежедневието ни“, допълва още тя.
Глобалното изследване за условията на труд при мъжете и жените от 2022 г. показва, че само 67% от жените в ЕС са на постоянен трудов договор, а средната разлика в заплащането все още е над 12% в полза на мъжете. Според председателя на партията на европейските социалисти Сергей Станишев тенденцията се променя, но по-бавно от очакваното.
„Трябва да има последователност на действията, обществен натиск и политическа воля, за да се създаде реално равноправие между половете“, категоричен е Сергей Станишев.
Европейската Директива за борба с насилието срещу жени и домашното насилие въвежда минимални стандарти за защита на жените, момичетата и жертвите на насилие в ЕС. Криминализират се принудителните бракове и кибер насилието и се създават механизми за подаване на сигнали.
„Директивата на ЕС за жените в управителните съвети има за цел подобряване на баланса между половете на заемащите ръководни длъжности в най-големите дружества в ЕС. Така се осъществява прозрачност в заплащането“, твърди изпълнителният директор на асоциацията Кирстен Андерсон.
„Заедно с екипа ми доказахме, че с приемането на директивата на ЕС за повече жени на ръководни позиции от ноември 2022 г., разликата в държавите, които я легитимираха – като Франция например, е вече видима. Да, видяхме проблема, проследихме го и вече имаме успех. Много често обаче срещаме проблем и обясняваме на хората, защо изобщо създаваме тези директиви“, казва Кирстен Андерсон.
Според член 8 от договора за функциониране на ЕС от март 2007 г., Евросъюзът полага усилия за премахването на неравенствата и за насърчаване на равенството между мъжете и жените.