Тази седмица в Естония се прие Закон за гласуване с мобилен телефон, докато у нас тепърва ще се разгаря дебатът дали да гласуваме с машини или на хартиени бланки.

Естония се смята за пионер в цифровизацията и електронната администрация в Европа. 1,2 милиона граждани на балтийската република могат да правят почти всичко онлайн във всекидневието си – дигитализацията засяга образованието, здравеопазването, гласуването и дори административните услуги.

„В Естония нямаме гласуване с машини, избирателите могат да гласуват или в избирателните секции, или онлайн след съответната идентификация на гласуващия. Софтуерът може да бъде използван от всеки желаещ, като сме улеснили процеса максимално и дори от чужбина не е нужно да подаваш допълнително заявление, за да дадеш гласа си. Буквално можеш да го направиш от всяка точка на света“, обяснява Арне Коитме, председател на централна избирателна комисия на Естония.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През 2015 г. Естония става първата страна в Европа, която разрешава онлайн гласуването на избори. В международен план процедурата е все още дискусионна поради съмнения за надеждността и защитата на личните данни, а в Европа се използва само в Швейцария и Франция. Но въпреки това на парламентарните избори през март 2023 г. повече от половината от всички гласове идват именно от гласуването чрез интернет. 

„От няколко години дискутираме активно идеята за гласуване с мобилни телефони по същата система – нужно е да се инсталира специално приложение, като избирателят се идентифицира с дигиталната си лична карта“, обяснява Арне Коитме.

Снимка: bTV

„Благодарение на специалистите по киберсигурност развихме и прототип на системата, който тестваме постоянно. Засега работи безпроблемно. Очаквам след въвеждането на този тип гласуване да се създаде една допълнителна и по-бърза възможност за гласуване. Самият процес да се превърне в рутина за хората“, пояснява Арне Коитме.

Тази седмица парламентът одобри окончателно гласуването чрез мобилни телефони – резултат от  дългогодишната съвместна работа с Министерството на правосъдието и Министерството на икономиката. Но за съжаление системата все още не е легализирана напълно, затова няма да може да бъде използвана на предстоящите избори за Европарламент на 9 юни.

Снимка: bTV

„Сега следва продължително тестване и се очаква на следващите местни избори догодина в Естония да успеем да улесним гражданите. Най-голямото затруднение, което имаме в момента, е да убедим и социалните платформи като Apple и Google да предлагат приложението в пакетите си, защото когато то е през компютър законите и регулациите са различни. Също така ще трябва да бъде заплатена определена сума за това разпространение, което в крайна сметка, ако е изгодно и се одобри от страна на Комисията по финансите, един ден ще влезе в сила“, признава Арне Коитме.

„Проведохме анкети сред гражданите за тяхната готовност да гласуват с мобилния си телефон, ако направим тези промени. При въвеждането на онлайн гласуването голяма част от тях бяха споделили, че това няма да промени нагласите им, защото имат навик да ходят до урните. Разбира се, това не важи за гласуващите от чужбина, които масово избраха гласуването онлайн. Затова според мен и при гласуването с мобилни телефони нагласите ще са подобни“, смята Арне Коитме.

Снимка: bTV

Опозицията обаче смята, че правителство избързва с мобилното гласуване и населението все още не е готово. Дали обаче това ще доведе до увеличаване на избирателната активност, предстои да се разбере наесен.