Тази седмица в България гостува евродепутата от Естония и бивш военен генерал Рихо Терас. Той е член на Европейския парламент от 2020 г. От 2011 г. до 2018 г. е командир на естонските отбранителни сили. Служил е в Мисия на НАТО за обучение в Ирак като заместник-началник на щаба. В ЕП е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика както и на Делегацията за асоцииране на Украйна в ЕС.
С евродепутатът Рихо Терас разговаря водещият на „Тази събота и неделя“ Митьо Маринов.
– Нека започнем разговора с терористичния акт в Москва. Очаквате ли още атаки като тази?
– Терористичните атаки са непредвидими. Тази обаче беше предвидена. Службите за сигурност на Съединените щати дадоха информация на Русия, че ще има атака. Това се случи няколко седмици по-рано, но руското правителство и Путин го пренебрегнаха.
– Как това изобщо е възможно? Имам предвид как службите на САЩ знаят нещо, за което службите на Русия не подозират?
– Това е въпрос към работата на службите. Обикновено подобни атаки са били предвиждани и в миналото. И все пак тази се случи и руските служби и органите на реда пристигнаха един час по-късно. Това показва, че не са били подготвени или... не са искали да бъдат подготвени, за да използват този терористичен акт като претекст във войната с Украйна. Но това беше атака на „Ислямска държава“, а не на украинците. Те не са намесени в това.
– Сигурен сте в това?
– Да.
– Защото Украйна обвинява Русия. Русия обвинява Украйна.
– Това е част от войната – да има взаимни обвинения. Няма никаква логика за украинците да направят подобна атака. Целият демократичен свят е зад тях. Няма причина да правят подобни атаки.
– Ако говорим за възможности, възможна ли е такава атака и в Европа?
– Разбира се. Виждали сме подобни атаки в Брюксел. Това не беше толкова отдавна. Случвало се е и във Франция, и в Испания. Така че терористичните атаки са напълно възможни. В последните години са по-малко, но в момента „Ислямска държава“ иска отново да засили присъствието си. Затова такива атаки са възможни.
– Ще изпрати ли Европа войски в Украйна? Това е голям въпрос тук в България.
– Аз не го изключвам. Знам, че беше като провокация от френския президент Еманюел Макрон. Той знаеше, че казвайки това, канцлерът на германия Олаф Шолц ще отвърне, че е невъзможно. Но в крайна сметка трябва да спечелим тази война. Можете ли да си представите, че в средата на Европа ще има 40-милионна много богата страна, чиито ресурси ще се управляват от Владимир Путин за водене на война срещу Европа. Това е немислимо. Имаме десетки милиони бежанци. Ако погледнем какво се случва с хората, които са под контрола на руската войска, ами те убиват невинни хора, случват се изнасилвания на деца и жени. Така е абсолютно сигурно, че ще има огромен бежански поток към Европа и ще има много ядосана 40-милионна нация. Ние трябва да спечелим тази война и Путин трябва да влезе в затвора.
– Виждаме много драматични снимки около нас. Предполагам сте ги виждали на живо в Украйна.
– Да, виждал съм.
– Какъв ще е изходът от тази война?
– Украйна ще спечели. Нямам никакви колебания в това. Европейският съюз, имаме и 31 нации в НАТО и 24 нации, които споделят същото мнение. Всички заедно подкрепяме Украйна.
– Казвате, че Украйна ще победи, но чрез дипломация, или единствено чрез война?
– На първо място, Путин разбира единствено чрез сила. Дипломацията ще е възможна само когато Украйна си върне всички загубени територии. В противен случай войната няма да стигне до край. Виждаме Минските споразумения – въобще не помогнаха. Това е при всеки замразен конфликт. Така е на границата между Армения и Азербайджан. Дори Дейтънското мирно споразумение на Балканите не реши проблема. Трябва да има ясен край на войната и военните престъпници трябва да стигнат до затвора.
– Ще излезе ли тази война извън Украйна?
– Ако загубим в Украйна, империалистичните амбиции на Путин няма да спрат. Тогава ще трябва да изчисляваме възможностите той да опита нещо друго и извън пределите на Украйна. Както се е случвало и преди. Всеки път щом не е бил спиран. Пример е 1999 г. в Чечня, избивайки хиляди хора и унищожавайки цял град до основи. Направи го в Грузия, направи го и в Украйна през 2014 г. Всеки път, когато не го спрем, той отива още по-далеч. Днес ситуацията е същата.
– Но готови ли сме за следващия „Опенхаймер“?
– Сигурен съм, че това, за което се говори в сферата на ядрената заплаха. Аз съм убеден, че основният стълб за Путин са стереотипите преди да започне войната в Украйна. Едното беше, че руският народ няма да се обърне срещу него. Това все още е така и руснаците го показаха, като 87% гласуваха за него. Така застанаха зад убийствата, изнасилванията и всички тези криминални деяния. Според мен второто му основание е, че НАТО няма да се намеси. И досега това е факт. Дори и да се говори за възможна намеса на НАТО в Украйна, разклаща този стълб. Другото очакване е, че Китай няма да се обърне срещу Русия. Но това няма да се случи само ако Русия не докосне ядрените оръжия.
– Кажете ни как Европейският съюз ще продължи да подкрепя Украйнаи колко ще ни струва това на нас европейците?
– Няма да ни струва много. Ще бъде много по-скъпо, ако Украйна загуби. Това е със сигурност. В естонското предложение към Еврокомисията сме изчислили, че е достатъчно всяка страна членка да отдели по 0,25% от Брутния вътрешен продукт, за да се отбранява Украйна. Това ще е 120 млрд. евро на година, което ще е достатъчно, за да се спечели войната срещу Русия. И това е само 0,25% от нашия БВП. Всички 34 нации и останалите 21 нации имат Брутен вътрешен продукт с 47 пъти по-голям от този на Русия. Бюджета за отбрана на тези е 13 пъти повече от бюджета за отбрана на Русия. Ако искаме, можем да спечелим тази война.
– Знаете ли как България помага на Украйна?
– Не с точност, но като част от ЕС, България е част от всички решения за санкциите и всички финансови решения.
– Преди седмица изпратихме много стари машини. Как тези машини могат да помогнат?
– Много съм критичен от една страна, но от друга страна Украйна има нужда от всяка възможна помощ. Русия сега използва технология на 70-те години. Така че танк Т-50 може да бъде унищожен от Т-60 или Т72. В това няма проблем, но накрая ще дойде промяната, ако започнем да изпращаме модерна технология. Ако проумеем, че технологичното преимущество е това, което ни дава преднина…