Защо ролята на студентите е ключова в борбата за справедливост и демокрация в Сърбия, къде са корените на протестите и какво е отношението на обществото към фигурата на президента Александър Вучич - анализ на декана на политическия факултет в Белград Йелена Василевич. 

В момента сте в Белград, недалеч от окупирания Ви факултет по политология, как бихте описали това, което се случва по улиците пред последните дни, но и месеци?

– Това, което преживяваме всеки ден в последно време е не само външно, но и вътрешно напрежение, усеща се една голяма енергия. Изненадани сме, но и изпълнени с надежда, защото младото поколение, нашите студенти са толкова отдадени, толкова ентусиазирани въпреки несигурността как ще протече поредният протестен ден. Затова и сега ежедневието ни минава в постоянно следене на новините и участие в протестите. Няма начин да се фокусираш върху нормалните си задължения, всичко е сякаш обтегнато до краен предел.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Вълните от протести сякаш са част от обществения живот на Сърбия, но къде се крият корените на сегашните протести – в падналата козирка на гарата в Нови Сад?

– Да, така е. Недоволството към управляващото мнозинство е постоянна част от политическата система на Сърбия, миналото лято беше белязано от протести провокирани от стрелбата в училище тук в Белград, през пролетта на 2023 г. И вярвайте ми – тогава гражданите не протестираха само срещу насилието в училище, но и насилието, свързано със сегашния режим. В този случай обаче основните герои на недоволство бяха опозиционните партии и тук идва моментът, че доверието към голяма част от тези опозиционни партии сред обществото го няма. И ето – връщаме се към да ситуацията с козирката – поредният пламък, който запали страстите, но този път по коренно различен начин.

Снимка: bTV

От години изследвате социологическите промени в страната, как си обяснявате тази поляризация към публичната фигура на президента Вучич?

– Вижте разделението – вече не е напълно идеологическо. Често въпросът досега наистина е бил – подкрепяме или не действията на президента Вучич. Но при последните събития студентите успяват да прескочат и отвъд публичната фигура на президента и въпреки него да се насочат към цялото корумпирано правителство и цялата държавна система. Тук ще говоря като гражданин, това, което искаме е истината, да се отворят всички документи, свързани със строежа на гарата в Нови Сад, най-после институциите да свършат своята работа, търсим справедливост на всички нива. И това се вижда в подкрепящите студентите – те не идват от опозицията, а от най-различни политически и идеологически прослойки. Някои са проевропейски, други свързани с националната идеология на Сърбия, затова и мащабът този път е различен.

Снимка: bTV

Може ли да кажем обаче че силната публична фигура на президента би излязла и отвъд пределите на страната?

– Вижте, Вучич прави така че независимо от неговата позиция, той да е символът на политическата сила. Изследвала съм неговото поведение и според мен самият той като личност  страда от тази необходимост да контролира всичко. Сега изглежда сякаш губи контрол, но може би изобщо не е така. Хубаво е, че студентите точно и ясно се отделят от неговата фигура и заявяват, че той не е адресът на техните искания и недоволство. Но той отговоря от името на институциите, така както го е правил винаги и с тези си действия за пореден път сякаш потвърждава, че структурите на управление не за независими и са контролирани от него. Малко го раздава като говорител на всяка една институция, на правната система, на министерството на строителството, без да има това конституционно право.

В началото на тази седмица премиерът Милош Вучевич подаде оставка, как може да тълкуваме това действие – като истински знак за промяна или политическа игра?

– Все още не знаем. И друг път сме били свидетели на подобни действия от негова страна. Сменял е цели правителствени структури или министри от ден за ден. Но това не означава, че ще се случи значителна промяна. И в този случай отговорът на студентите беше точен и ясен – че  никога не са търсили тази оставка, а всички по веригата да носят отговорност. Така че тази стъпка е с неясна цел за всички на улицата. В публичното пространство обаче тя беше показана като – „ето вижте правим нещо, а вие сте все по-недоволни“, опит за промяна на фокуса.  

Снимка: bTV

Продължава ли тази линия и в отношенията между Сърбия и Украйна – от една страна приятелство с Федерацията, а от друга – изпращане на оръжия към Украйна. Колко проруско е управлението в страната?

– Президентът Вучич има тази тактика да седи на два стола едновременно. За сърбите той играе ролята на вечното братство между страната и Русия и отделянето от Запада. От друга страна, износът на оръжия към Украйна се засилва.  Да, идеологията на Руската федерация се е настанила трайно сред голяма част от сръбското общество, но това не е така от политическа гледна точка. Вучич го показва с много свои действия, той иска да се хареса на Европа и да се докаже пред Запада. В момента този опит на доказване му се отплаща доста добре, защото голяма част от западните медии не показват напълно какво се случва по улиците, защото приемат Вучич като умерен автократ.

Снимка: bTV

Може ли да се случи така, че да падне и от двата стола едновременно?

– Възможно е, въпреки че силата му е голяма. Но това което липсва в момента е външен натиск, който да провокира промяна. Такъв беше случаят с протестите през 90-те години и недоволството срещу Милошевич. Тогава опозицията и протестиращите имаха натиск от държавниците на Запада. Затова в момента ние трябва да дадем вътрешен натиск срещу създадения режим. Тук трябва да обърнем внимание, че Европа също зависи от Сърбия, не само стратегически, но и заради бъдещите мини за производство на ценния метал литий за електромобилни батерии, който най-после може и да осигури надмощие на Европейския съюз над Китай. И тук отново се появява Вучич, който служи като основен гарант този проект да се случи.

Снимка: bTV

В началото на това интервю споменахме, че в момента целият университет е окупиран от студентите, но Вие, преподавателите, усещате ли натиск от страна на държавата?

– Даваме пълната си подкрепа, към студентите, ние сме обединени и фактът, че сме обединени ни помага да отстояваме на заплахите. Но далеч не е така с учителите в гимназиите и основните училища, те постоянно получават заплахи от държавата, защото показват подкрепа към студентите. Но това, което правят тези младежи е пример за цялото общество. Толкова са организирани, ден и нощ са във факултетите. Не знам дали техните усилия ще достигнат финалната си цел, но те вече промениха всичко. От тук нататък няма връщане назад. И знаете ли – не искам да им давам уроци или съвети, те вече ни научиха на много. Единствено ми се иска да продължат в същия дух.

Снимка: bTV

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK