До Римската стена в София се крие малък рай на какаото във всичките му форми - както за хапване, така и за пиене. Негови създатели са Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова от Ямбол. 

Снимка: bTV

Годината е 2015, когато Антон и Мария решават, че работата в офис не е за тях. Докато са на Френската ривиера разбират, че им се работи на брега на морето и така тръгват на път към Югоизточна Азия. Първата им дестинация е Тайланд заради евтините самолетни билети.

„Бяхме много време в Тайланд, Камбоджа, Лаос и най-много останахме във Виетнам. Отворихме бар с Мария, тогава като го отваряхме беше първият бар за захарна тръстика, може би, в света. Впоследствие този бар се превърна в първия български вегетариански ресторант във Виетнам. Това правих, една година правих български манджи на виетнамците“, разказва Антон Кринчев.

Снимка: bTV

Снимка: bTV


След тези скитания по света се обръщат и към какаото. Избира го половинката на Антон - Мария, след като чиракува на шоколатиер в Северна Ирландия. Седем години по-късно вече имат собствена малка шоколадова фабрика.

Антон, Мария и Анна не просто продават и приготвят какао. Самите те го обработват и се съгласиха да ни покажат как се случва магията.

„Процесът започва от джунглите и във фермите, в които се гледа какао. Това е сурово, ферментирало вече, изсушено какао, ние го взимаме и на тази маса започваме първия процес, който ние го наричаме чистене. Тука е забавен момент понеже може да се намират най-забавни, интересни предмети. Намирали сме играчки от по-малки деца, които са си играели при пакетирането“, казва Антон.

Снимка: bTV

Снимка: bTV


След като бъде почистено, на какаото му предстои да бъде изпечено.

„Тази част от процеса е важна, защото всъщност прави какаото по-вкусно и също така се отърваваме от патогени или някакви бактерии, които може да идват с него“, казва Мария Христова.

Снимка: bTV

Веднъж щом бъде изпечено, какаото се мели, за да може малко по малко да се превърне в шоколад.

За да се обучат на тези техники и тайни на какаото, Антон, Мария и Анна пътуват из джунглите на Централна америка през 2018 година, където добиват безценен опит от местните майстори.

„Когато решихме да се занимаваме с какао си казахме, че трябва да отидем, да се запознаем с фермерите, да видим целите процеси. Тръгнахме първо към о-в Гренада, там изкарахме два месеца и после бяхме в Мексико, а после в Гватемала. В Мексико вече с Мария бяхме в академия за правене на шоколад“, разказва Анна Желязкова.

Снимка: bTV

За разлика от мексиканците, нашите ямболски шоколатиери превръщат какаото в шоколад не на ръка, не с дървена бъркалка, а с камък.

„Това се нарича меланжор или каменна мелница. Каменната мелница си е старовремският, европейски вариант за правене шоколад. Тук се мели между 24 и 40 часа до превръщането на какаовите парченца във фин, млечен шоколад“, допълва Антон.

Снимка: bTV

Тримата авантюристи разказват, че българският пазар малко по малко се открехва за новите вкусове, но все още получават забавни въпроси за напитката. 

„Ако изпия 100% чаша какао, ще стъпвам ли в облаци, ще ми стане ли нещо, ще ми се разтупа ли сърцето. На няколко пъти ми се е случвало да чуя: „Този шоколад да не идва от Марс, той е по-скъп от свинското“, разказва Антон.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

Заедно тримата откриват сладката страна на живота в леко горчивия вкус на какаото, а големите мечти се побират в малките чаши, пълни със споделено удоволствие.