Хората, които са спрели цигарите, но са започнали да пушат вейпове, са по-застрашени от рак на белия дроб, отколкото тези, които са спрели пушенето напълно. Това посочва ново проучване от Южна Корея.

Тенденцията обаче сред младежите е именно пушенето на вейпове.

„Последното национално проучване на Националния център по обществено здраве – от 2021 година, показва, че електронните устройства се използват предимно от млади хора и от децата. Когато ги питат „Защо пушите?“. Отговорът е „Защото са модерни и защото са безвредни“. И ние трябва да се обърнем с посланието към тях, че не са безвредни“. Това обясни в  „Тази събота“ пулмологът д-р София Ангелова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Трябва да отбележим двата вида електронни устройства. Едното елетронно устройство е тютюнево изделие – тогава, когато се използва тютюн. Това са така наречените бездимни цигари. Там – в малката цигара, има натъпкани листа от тютюн. По средата преминава една жичка, която се нагрява до 330 градуса. И подлагайки се на тази термогенна деградация, се оказва, че се отделят редица токсични вещества, летливи въглеводороди, които са еднакви със съставките на тютюневия дим в обикновената цигара, но в малко по-ниска концентрация“, обясни тя.

Снимка: iStock

„Точка 8 от конвенцията за контрол на тютюна гласи, че няма пределно допустими концентрации. Човек може да се зарази от тях“, посочи д-р Ангелова.

„Втора група електронни устройства са именно вейповете – това са електронни устройства с батерии и с пълнители, в които има течност. Въпросът е какво съдържа тази течност. Най-старите електронни цигари, които 2005 година заляха света, съдържат пропиленгликол и глицерин. Колкото повече се нагрява батерията, толкова по-висока става концентрацията на токсични вещества. Независими изследвания показаха, че се отделят акролеин и формалдехид“, коментира здравният експерт.

„Формадехидът е вещество, което много пагубно влияе на централната нервна система, а акролеинът е изключително токсичен за дихателната система. Установени са над 31 токсични вещества, между които и канцерогени“, обясни още д-р София Ангелова.

„В пълнителите на третата група вейпове са установени 9 химикала, сред които и пестициди. Това са вейповете, които са ароматни – праскова, канела, ванилия“, допълни още тя.

„Проучване на Бостънския медицински университет доказва, че промените върху кръвоносни съдове – артериални и венозни, които настъпват с тези 9 химикала, са промени като при пациентите с диабет и артериална хипертония. Това означава, че сред тези млади хора риск много рано да заболеят от сърдечносъдови заболявания и диабет“, коментира д-р София Ангелова.

Тя уточни, че в третата група вейпове има тетрахидроканабинол – психо субстанцията в канабиса.

„Това е вещество, което се свързва с мазнините в организма и дълго време може да се задържи. Установено е, че в космите се задържа 90 дни. Това влияе както на централната, така и на периферната нервна система. Може да се получи и гърч. Нарушава се координацията, ориентацията. Представете си, ако тези неадекватни хора, като се качат на автомобилите си“, отбеляза още здравният експерт.

Според д-р София Ангелова трябва повече да се говори и обяснява на децата.

„Електронните цигари не помагат на пушачите да откажат цигарите, а тласкат към комбинирано пушене. Ако спрете цигарите на 40 години, ще добавите 9 години към живота си. Ако ги спрете на 60 години - ще добавите 3“, каза още тя и отбеляза, че родителите трябва да бъдат изклютелно бдителни към децата си.