Вейповете, с които екипът ни се сдоби свободно от интернет, съдържат 100 процента опасен и забранен в България наркотик. Това потвърдихме и с анализ в Клиниката по съдебна медицина.

Миналата седмица ви показахме как децата имат изключително лесен и бърз онлайн достъп до вейпове, в които може би има нелегално наркотично вещество.

Екипът ни даде за изследване устройството в Съдебната химико-токсикологична лаборатория към Съдебна медицина в София с надеждата, че наличието на синтетична дрога е само рекламен трик.

За съжаление обаче изследването доказва точно обратното - в разпространяваните онлайн наргилета има HHC – синтетично производно на основното психоактивно вещество в канабиса, забранено в България от края на миналата година. 

След нашия репортаж сайтовете, които го предлагат, продължават да функционират, а от „Киберпестъпност“ към ГДБОП ни обясниха, че свалянето им е изключително трудно.

С вейп с доказано забренено вещество се сдобихме от един от многото онлайн дилъри.
Поръчката получихме от куриер. Веднага я занесохме за анализ в лабораторията към Съдебна медицина.

Двама химици разглобяват устройството и проверяват кафеникавата течност в него. Апаратурата е с изключителна точност и се използва за разкриване на престъпления, в следствие на упойващи, наркотични и токсични вещества. Правят две проби.

“Те потвърдиха със сигурност наличието на хексохидраканабинол и на няколко терпена, които са в изпарителната камера“, коментира химикът Христо Манов от Съдебна химико-токсикологична лаборатория към УМБАЛ "Александровска" .

Така в електронна цигара, която изглежда като обикновена с никотин, всъщност има HHC-  наркотично вещество, създадено в анонимна лаборатория само за да заобиколи забраната на естественото психоактивно вещество в канабиса.

Все по-често токсиколозите приемат деца, колабирали, след употреба на синтетичен канабис.

„Това става включително и в междучасията, по време на училищни занимания, внезапно след едно-две дръпвания, както казват на популярен език, след две-три инхалации, изведнъж колабират“, коментира д-р Виктор Георгиев – токсиколог във ВМА, Варна.

Последствията могат да бъдат по-тежки, ако вейповете се комбинират с други наркотици или алкохол. Влияят на мозъка, на дишането и на сърдечната дейност. Рискът от зависмост е голям. 

„В дългосрочен план могат и в последните години много често, отключват много тежки психози, които имат характеристиките на шизофрения и биполярно разстройство“, коментира д-р Цветеслава Гълабова от Държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски.